U prostorijama užičkog vrtića Poletarac održana je zajednička radionica predškolskih grupa i članova Udruženja mentalno nedovoljno razvijenih osoba „Andjeli” , čime je obeležen Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom. Kroz igru i pesmu deca su poručila da različitosti nema i da svi imaju jednaka prava na ljubav, prijateljstvo i prihvatanje.
Deci sa smetnjama u razvoju često je dovoljno samo malo pažnje, razumevanja I ljubavi. Osmeh, topla reč I zagrljaj čine čuda je njihovo samopouzdanje raste I svet im postaje toplo I sigurno mesto. Deca iz vrtića Poletarac su to shvatila pa su sa svojim drugarima zajednički uživali I dali svoj doprinos inkuluzivnijem društvu
Za vaspitače u Poletarcu ovo nije samo obična radionica. To je prilika da deci pokažu da svi imaju iste potrebe, bez obzira na fizičke ili intelektualne razlike:
-Vaspitači iz naše ustanove i stručni saradnici svakodnevno kroz različite aktivnosti i radionice uče decu od najragnijeg uzrasta da prihvataju različitosti i da kod dece razvijaju najvrednije ljudske osobine a to su humanost i empatije. Zato smo sa ove radionice želeli da pošaljemo poruku da su osobe sa invaliditetom deo našeg društva i da što se tiče vrtića imaju našu punu podršku i da su kod nas uvek dobro došli- kaže Saška Vidojević master vaspitač predškolske ustanove Poletarac
Kroz zajednička druženja, igru i aktivnosti, deca pokazuju da inkluzija nije samo slovo na papiru, već način života. Zbog svega toga ovakve radionice su neprocenjive:
-Za našu decu, za naše Udruženje i za širu zajednicu mnogo su važne ovakve radionice , kao i saradnja sa vrtićem Poletarac zato što razvijamo veliku empatiju kod dece, što se ovakve radionice i kod male dece i kod dece sa smetnjama u razvoju razvija osećaj da ne postoje granice, niti predrasude i barijere. Ljubav i potreba za druženjem ovara velika vrata inkluzije- ističe Tanja Selaković predsednica udruženja MNRO Anđeli.Organizovanjem ovakvih I sličnih radionca u Udruženju mentalno nedovoljno razvijenih osoba Anđeli na dostojanstven način su obeležili Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom. Kroz zajedničke aktivnosti sa vršnjacima doprinose jačanju inkluzije I stvaranju društva u kome svako ima svoje mesto I vrednosti.