Vazduh u Valjevu i Kosjeriću je danas “jako zagađen”, pokazuju podaci Agencije za zaštitu životne sredine. Vazduh nije čist ni u Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Smederevu i Nišu. Vazduh zagađen PM-10 česticama udišu i Sarajlije, pa je tamo proglašena “pripravnost”.
U Srbiji najveći problem za kvalitet vazduha, pored saobraćaja, predstavljaju fosilna goriva u termoelektranama, koje nemaju adekvatnu kontrolu emisija čestica.
U periodu grejne sezone koncentracija zagađujućih materija je najveća, i to u večernjim, noćnim i jutarnjim satima.
Tada je poželjno provetriti prostorije nekoliko puta u toku dana, i za to birati periode kada je očekivano koncentracija zagađujućih materija najniža, a to je okvirno između 11 i 15 časova.
Obične, hirurške maske mogu samo malo da pomognu, kako bi se smanjila iritacija disajnih puteva, ali PM-10 čestice prodiru i kroz takve maske.
Koncentracija PM-10 čestica je danas visoka i na području Kantona Sarajevo, gde je proglašena epizoda “pripravnost”.
U opštinama Stari grad, Centar, Novi Grad, Novo Sarajevo i Ilidža – ispod 700 metara nadmorske visine uvodi se zabrana kretanja automobila i teretnih vozila, čiji dizel-motori imaju normu evro1 i manju.
U svim zonama intenzivira se čišćenje i pranje puteva, pojačava inspekcijski nadzor na gradilištima.
Za najmanje dva stepena smanjuje se temperatura na svim postrojenjima za proizvodnju toplotne energije sa Liste pravnih i fizičkih lica koja za zagrevanje prostorija koriste čvrsta goriva i teška lož-ulja uz preporuku za eventualni prelazak na prirodni gas ili električnu energiju, gde za to postoje tehničke mogućnosti.
Takođe, pojačavaju se kapaciteti gradskog prevoza koji ne zagađuju okolinu.
Pravna lica su pozvana da, u zavisnosti od svojih mogućnosti, pomere početak radnog vremena kako bi se rasteretio javni gradski prevoz.
Iz Kantona Sarajevo apeluju da građani manje koriste motorna vozila a više gradski prevoz, koji je tokom praznika besplatan za sve.
Kada je vazduh “jako zagađen”, zdravstvene tegobe mogu se javiti u celoj populaciji, s tim što se kod starih, dece i osoba sa oboljenjem srca i pluća mogu javiti ozbiljnije zdravstvene tegobe nego u populaciji zdravih osoba.
Preporuka za osetljive grupe je da izbegavaju naporne aktivnosti u spoljašnjoj sredini koje su praćene ubrzanim i dubokom disanjem i da preusmere obavljanje aktivnosti u zatvoreni prostor dok se ne poboljša kvalitet vazduha.
Preporuka za ostale u populaciji je da skrate dužinu i intenzitet napornih aktivnosti i da prave češće pauze u svim aktivnostima u spoljašnjoj sredini.