Školska godina počinje regularno 2. septembra, ako ne bude dogovora sa Vladom sindikati će saopštiti dalji poteze na konferenciji ispred Vlade Srbije.
Pred početak svake, pa i ove školske godine ponovo se aktualizuje pitanje materijalnog pložaja zaposlenih u prosveti. Sada je tom pitanju pridodato i pitanje bezbednosti zaposlenih koje bi trebalo da reši usvajanje predloga Krivičnog zakonika. Školska godina kako najavljuju u Uniji Sindikata prosvetnih radnika Srbije počeće regualrno u ponedeljak 2. septembra kada će na konferenciji za medije biti saopšteni zajednički potezi i konkretni oblici protesta, ukoliko ne bude pomaka u dogovoru sa Vladom.
USPRS je na Glavnom odboru donela predlog mera I aktivnosti koje bi trebalo da se realizuju u saradnji sa preostalim reprezentativnim sindikatima u Srbiji. U sindikatima podsećaju da je u oktobru prošle godine dogovoren Protokol o povišicama, ali da je njegova realizacija još na čekanju, a sada je tom pitanju pridodato i pitanje bezbednosti zaposlenih u prosveti. Kako istiće potrpedsendik Zvonimi Jović, Unija nije zadovoljna dinamikom kojom se sprovode odluke iz sporazuma potpisanog u oktobru prošle godini, mada je jedan deo dogovora realizovan. Iako proletos najavljen, još uvek nije se našao ni na javnoj raspravi, a kamoli na dnevnom redu Skupštine predlog Krivićnog zakonika čije usvajanje se najavljuje do kraja godine.
“Medjutim, u Skupštini je 60 zakona koji će se razmatrati, a predloga ovog zakona nema I to izaziva nezadovoljstvo sindikata jer imamo dogovor sa Vladom da to urade. Drugi zahtev je povećanje plata zaposlenih u prosveti . Potpisan je sporazum prema kojem bi plate profesora početnika trebalo da se izjednače sa republičkim prosekom. Da bi se to realizovalo neophodno je povećanje plata zaposlenih u prosveti izmedju 23, 5 I 25 odsto , a to zavisi I od dinamike povećanja plata u ostalim sektorima . Do sada razgovora o tom pittanju nije bilo, osim što je predsednik države najavio da će prosvetari dobiti najveće povećanje plata u istoriji. Ne verujemo obećanjim adok ne vidimo da će se to I desiti”, objašnjava Zvonimir Jović potredsednik USPR.
Ako je prethodnog meseca prosečna plata u Srbiji iznosila nešto više od 100 000 dinara , u sindikatima očekuju da toliko iznosi i plata profesora početnika u prosveti , koja je sada 86 000 dinara, a što je daleko od proseka u republici.
Pojedinih sindikati prosvetnih radnika, za koje se ističe da nisu reprezentativni, najavljivali su da, ako država ne bude reagovala na njihove zahteve, neće ocenjivati učenike, već da će svima podeliti petice. Postavlja se pitanje kakvu se poruka šalje djacima i kako tazdvojiti dobre od loših učenika, a time se obezvredjuje rad nastavnika. Zbog svega toga Unija ne podržava predlog belog štrajka.
“Ako damo jednu peticu , učenik neće moći da ide na popravni. Kako da se zadrži kvalitet I kako odvojiti dobre od loših djaka u školi”, kaže Zvonimir Jović.
Udruženi sindikati prosvetnih radnika su, 26. avgusta, dali rok Vladi Srbije da do petka, 30. avgusta, preduzmu konkretne mere kada je reč o njihovoj bezbednosti na radu – i da im odgovore da li će i kada biti najavljeno povećanje plata.