Predsednik Aleksandar Vučić poručio je da nafte i naftnih derivate u Srbiji ima dovoljno i da snabdevenost nije problem, već skok cena, zbog čega država i interveniše kako bi zaštitila građane. Ponovio je da će biti dovoljno i soli, šećera, ulja, brašna, pšenice i kukuruza.
Srbija je uvela mere koje su u vezi sa izvozom poljoprivrednih proizvoda nakon što je u ponedeljak bila suočena sa zahtevom za izvoz pšenice istorijskog nivoa, logistički nesavladivog, objasnio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, nakon polaganja kamena temeljca za izgradnju fabrike stočne hrane mađarske kompanije UBM u Adaševcima .
Ponovio je da građani ne treba da brinu, jer će Srbija imati i više od onoga što je potrebno.
Vučić je, na pitanje šta znači zabrana izvoza za poljoprivredne proizvođače koji imaju viškove, rekao da se to odnosi pre svega na velike kompanije, konglomerate, a ne seljake.
On je kazao da trenutno u rezervama imamo 800. 000 tona pšenice i milion tona kukuruza.
Podsetio je da su godišnje potrebe 1,2 miliona tona pšenice, a žetva tek predstoji u avgustu.
“Hoćemo da izbegnemo što se dogodilo u ponedeljak. Šta je prelazilo preko administrativne linije na Merdaru u istoriji nije prešlo, kao i na drugim prelazima. Ukupan nivo zahteva bio je na nivou 200.000 tona pšenice, što i logistički nismo mogli da obavimo. U jednom danu smo imali zahtev za izvoz četvrtine naših rezervi. Tolika je pomama u regionu za žitaricama, a cene su otišle u nebesa, i svi moraju da obezbede hleb za stanovništvo”, objasno je predsednik.
Vučić je ukazao da je u tri dana izvoz jestivog ulja skočio za 109 odsto.
Ukazao je da je rečeno narodu da će biti dovoljno količine svega i toga imamo, soli, šećera, ulja, brašnja, pšenice i kukuruza. To su osnovne potrepštine za normalan život.
Komentarišući navode pojedinih medija da pumpe imaju goriva za dva meseca, te da li je to dizanje panike, i treba li to da plaši ljude, Vučić je rekao da imamo velike količije nafte, da Rafinerija radi sve vreme, i da je stanje u Srbiji bolje nego u velikom broju zemalja EU, kao i da država ulaže oko 100 miliona evra da napuni sve do vrha.
“Imamo i više nego što je potrebno, samo je ptanje cena, zato smo i odlučili da se odreknemo 20 odsto akciza na gorivo, a to nas mesečno košta 35 miliona evra”, rekao je Vučić.
“Ako nastavi da raste cena nafte, ako ode na 200 dolara… Mi je imamo, ali je pitanje koja će cena da bude. Da damo tri milijarde godišnje za naftu samo, da bismo je subvencionisali, odakle?”, upitao se Vučić.
Podsetio je da u Srbiji tokom zime nije bilo problema ni sa strujom, ni sa gasom, a da je struja u Srbiji ubedljivo najjeftinija u Evropi, iako, kaže, nemamo najniže plate u Evropi.
“Svega imamo dovoljno, ljudi ne treba nigde da žure, da kupuju, ali je pitanje koliko je to teret za državu, pa i za građane u finansijskom smislu”, rekao je Vučić.
Predsednik je rekao da zabrana uvoza ruskih energenata nije pitanje osude invazije na Ukrajinu ili ne, već pitanje života naših ljudi.
Vučić je, na pitanje šta znači za nas poruka odluka SAD o zabrani uvoz energenata iz Rusije, kao i mogućnost da to učini i Evropa, rekao da je Amerika mogla da uvede zabranu uvoza ruske nafte, jer je uvozila svega oko 3,5 odsto svojih potreba.
“Amerika ima dovoljno energenata za sebe, a ipak su odmah počeli razgovore sa Venecuelom, obećali olakšavanje sankcija. Šta da radi Evropa, šta će Nemačka, cela da stane? Zato je reakcija nemačkog kancelara Olafa Šolca, koji je racionalan čovek bila takva da je rekao da će se ići ka diverzifikaciji izvora, ali da treba vremena”, naglasio je Vučić, dodajući da će i Srbija ići ka diverzifikaciji.
Vučić ukazao na komplikovanost energetske situacije Srbije, koja je između Bugarske i Mađarske.
“Bilo koja odluka EU može da nas pogodi”, istakao je on i rekao da je dobro što je Nemačka reagovala.
Preneo je da je razgovarao i sa predsednikom Irana i mnogi drugima.
Predsednik je rekao da je u eri kada niko nikoga ne sluša, u vremenu opšte političke histerije, dobro imati gosta i prijatelja kao što je ministar inostranih poslova Mađarske Peter Sijarto i čuti poruke mira, razuma, i racionalnog procenjivanja svega što se oko nas zbiva.
“Mi smo osudili zajednički sve ono što se zbiva u našem okruženju, uradili sve što možemo i ponudli svaku vrstu pomoći za najugroženije, od humanitarne do finansijske, ali moramo da brinemo i o svojim građnima”, rekao je Vučić.
Ocenio je da su se u Srbiji stvari dramatično promenile u odnosu na Mađarsku u poslednjoj deceniji.
“Najzaslužniji za to je mađarski premijer Viktor Orban koji je imao snažnu viziju iskrenog prijteljstva sa Srbijom, sa čim sam se saglasio i sa čim se čitava Srbija saglasila i koji je uložio mnogo truda energije inapore da posle decenija da ne kažem neprijateljstva, ali svakako ne najbližeg prijateljstva izgradimo odnose istinski partenrske i prijateljske da to osećaju i građani naših zemalja”, istakao je Vučić.
Dodao je da je ponosan na to partnerstvo u kome je Mađarska veći partenr kao članica EU.