Redovi ispred kovid ambulanti u Srbiji nisu se smanjivali ni tokom vikenda. Više od trećine testiranih bilo je pozitivno na koronavirus, pokazuje statistika.
Zbog brojnih građana koji se javljaju na pregled, u kovid ambulanti u Šapcu umesto dva rade po tri lekara u tri smene.
Dnevno preko 600 pregleda od čega je oko 400 prvih. Broj pozitivnihi dalje raste. Prošle nedelje u Mačvanskom okrugu potvrđeno je 1.718 obolelih građana.
U Šapcu 694, Loznica 650, Bogatić 188, Ljubovija 76, Vladimirci 30, Koceljeva 29, Krupanj 27, Mali Zvornik 24.
U osam opština u okrugu juče su aplikovane 143 doze vakcine.
Epidemiološka situacija u zemlji je vrlo nepovoljna, gledajući brojke. Dobro je da većina pacijenata ima blažu kliničku sliku, koja ne zahteva hospitalizaciju, izjavila je za RTS virusološkinja i članica Kriznog štaba Tanja Jovanović.
Prema podacima novopazarskog Štaba za vanredne situacije, u protekla 24 sata od posledica koronavirusa preminula je jedna osoba.
Na bolničko lečenje primljena su još dva kovid bolesnika, a izlečena je jedna osoba. Ukupno je u bolnici hospitalizovano 30 pacijenata.
U svim srednjim školama na teritoriji AP Vojvodina od danas se odvija onlajn nastava.
Tu odluku doneo je Tim za škole 5. januara.
Resorni ministar Branko Ružić rekao je prošle nedelje da je prioritet da se sačuva zdravlje i bezbednost svih u obrazovnom sistemu.
Sledeća sednica Tima za škole zakazana je za 13. januar.
Učenici srednjih škola u Vojvodini drugo polugodište započeli su danas, osnovci kreću 17. januara, dok će za ostale učenike drugo polugodište početi 24. januara.
Direktor Doma zdravlja Palilula Aleksandar Stojanović rekao je za RTS da se povećava broj pacijenta sa simptomima omikron soja.
Naveo je da je u kovid ambulanti tog doma zdrvalja od jutros pregledano oko 300 pacijenta i da su većina njih mladi, uglavnom nevakcinisani.
Doktor Stojanović je ukazao da se povećava broj dece sa ozbiljnim simptomima.
Apelovao je građane da ne uzimaju lekove na svoju ruku, već da se jave u kovid ambulantu kako bi dobili odgovarajuću terapiju.
Naveo je da su lekari i sestre zaštićeni, da se poštuju mere i da su poslednjih dana imali mali broj obolelih zdravstvenih radnika.
“Veliki broj lekara, medicinskih sestara, tehničara i drugog osoblja zaraženo je kovidom, što preti da ugrozi proces rada u zdravstvenim ustanovama, izjavio je za TV Pink direktor Univerzitetskog kliničkog centra Srbije Milika Ašanin.
On je rekao da je veliki problem zdravstvenog sistema što je veći deo kapaciteta preusmeren na kovid bolnicu u Batajnici, u kojoj je trenutno na lečenju 339 pacijenata, od kojih 50 na intenzivnoj nezi.
To je, prema Ašaninovim rečima, duplo manji broj hospitalizovanih u odnosu na septembar i oktobar prošle godine, ali naglašava da Infektivna klinika sada beleži enormni porast pregleda – 200 do 250 u toku dana.
Međutim, istakao je da je relativno mali broj prijema u bolnice s obzirom na veliki broj novoobolelih.
“Spremamo se i za scenario povećanja broja hospitalizovanih”, rekao je on.
Naglasio je da je država učinila sve i obezbedila inovativne, antivirusne lekove, koji najbolji efekat imaju ako se, podseća, primene u prvim danima infekcije.
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije, na kovid 19 testirano je 388 osoba sa teritorije Pčinjskog okruga.
Analize su pokazale da su 133 lica zaražena koronavirusom. Od tog broja najviše ih je iz Vranja 86, iz Surdulice 19, 9 iz Vladičinog Hana, 5 iz Bosilegrada, 3 iz Preševa i 1 iz Trgovišta.
Rekordni brojevi novoinficiranih beleže se u Italiji i Sloveniji dok ih u Austriji sustižu. Ipak, nijedna od tri alpske zemlje nije kao prošle godine zatvorila skijališta.
Tri su razloga za to: građani imaju na raspolaganju vakcinu i preko 50 odsto u ove tri zemlje je vakcinisano, ekonomija je umorna a ove zemlje u velikoj meri žive od zimske sezone a tu je i psihološki umor ljudi kojima je već dosta korone, navodi dopisnik RTS-a Vladimir Banić.
Za građane Srbije najrigorozniji uslovi ulaska su u Italiji dok Slovenija ima najležerniju politiku i zato su trenutno slovenačka skijališta puna. Negde u sredini su uslovi za Austriju.
Rudolf Goestl iz austrijskog skijališta Bramberg Vildkogel kaže da deca do 14 godina ne podležu epidemiološkim merama a stariji su obavezni da poseduju potvrde kao i da drže distancu od dva metra i nose N95 maske u zatvorenom prostoru.
Direktorka Doma zdravlja Kruševac dr Marina Kostić izjavila je za RTS da se u kovid ambulanti od 3. januara drastično povećao broj pregleda, te da na dnevnom nivou imaju između 300 i 350 pregleda, dok je ranije bilo 100.
“Od toga dve trećine su prvi pregledi, a ostatak su kontrole. Od tih prvih pregleda, polovina pacijenata su pozitivni. Uglavnom je reč o mlađoj populaciji sa lakom kliničkom slikom”, kaže Kostićeva.
Dodaje da je do danas sa prvom dozom vakcinisano 54,2 odsto građana, sa drugom 53, 1 odsto i trećom dozom 29 odsto.
Prema podacima Zavoda za javno zdravlje za Rasinski okrug broj novoobolelih od kovida 19 je 161: najviše u Kruševcu 89, sledi Trstenik sa 33 i Brus i Aleksandrovac sa po 12 novoobolelih.
Epidemiloška situacija u Novom Pazaru i Tutinu se u poslednjih deset dana pogoršava i ocenjena je kao nestabilna i nesigurna.
Doktor Šefadil Spahić, direktor Zavoda za javno zdravlje u Novom Pazaru, rekao je da su svi parametri koji se prate u povećanju.
Prema njegovim rečima, 30 pacijenta je hospitalizovano u bolnici u Novom Pazaru.
Svi oni su, kaže doktor Spahić, mlađe osobe i nisu primili vakcinu.
Još jednom je apelovao na građane da se pridržavaju mera i da se vakcinišu i protiv koronavirusa i protiv gripa.
Prema poslednjim podacima, u Srbiji su registrovana 7.949 slučaja zaraze koronavirusom od testiranih 23.278 uzoraka. Od posledica kovida 19 preminule su još 22 osobe. Na respiratorima je 81 pacijent.
Među testiranim osobama duplo je više pozitivnih nego pre nedelju dana dok se dnevni broj zaraženih utrostručio.
Iako se čini da su simptomi omikron soja blaži, u odnosu na delta soj, lekari upozoravaju da je zarazniji i apeluju na poštovanje svih epidemioloških mera.