Najznačajniji predstavnik srpskog romantizma, autor slike “Devojke u plavom”, pesme “Kroz ponoć nemu” i brojnih drugih dela, Đura Jakšić rođen je na današnji dan 1832. godine u banatskom selu Srpska Crnja. Rodna kuća mu je sačuvana i sada je spomenik kulture u kome se nalazi muzej.
Đura Jakšić je u rodnom mestu pohađao osnovnu školu, ali se i kasnije tokom burnog umetničkog života vraćao da ovde nađe mir za stvaranje. Bio je buntovne prirode, osvedočeni rodoljub.
Preduslov za to je bilo porodično vaspitanje, roditelji su pre dolaska u Srpsku Crnju osetili drugačije način društvenog uređenja.
“Porodica Jakšić je došla u Srpsku Crnju iz današnjeg Novog Miloševa, odnosno onda se to zvalo Karlovo. I sa sobom je donela, ja to tako volim da kažem slobodarski duh. Naime, Novo Miloševo odnosno Karlovo je zajedno sa Kikindom pripadalo dištriktima koji su imali carske privilegije koje su dobili te su tamo ljudi bili slobodni, nisu bili kmetovi”, priča Rodoljub Boškić, direktor Kulturnog centra Srpska Crnja
Đura je u Srpskoj Crnji, imao atelje, naslikao nekoliko portreta i ikonostas u pravoslavnoj crkvi. Njegovi radovi su svega dva puta izlagani u rodnoj kući.
“Slike, inače njegove originalne su bile ovde na stogodišnjicu njegove smrti i na otvaranju pedesetih Liparskih večeri, s tim što je na otvaranju pedesetih Liparskih večeri su bile slike iz depoa Matice srpske koje se danas nalaze u stalnoj postavci”, kaže Dragan Nikoletić, hroničar Srpske Crnje.
“Đura Jakšić” najstarija književna nagrada u Srbiji
Narodna biblioteka u Srpskoj Crnji dodeljuje najstariju književnu nagradu u Srbiji, za najbolju knjigu pesama. Nagrada nosi ime Đura Jakšić.
Anica Garić, direktorka Narodne biblioteke “Srpska Crnja” ističe da su knjige u rukama žirija, kao i da se ove godine neće preskočiti ni dodela ni uručenje nagrade.
“U septembru mesecu u rodnoj kući Đure Jakšića na otvorenom održaće se i 59. Liparske večeri i tom prilikom prilikom će biti uručena nagrada ovogodišnjem laureatu”, najavila je Gavrićeva.
Đura Jakšić je tokom kratkog života boravio i radio u devet gradova u Srbiji, koji su danas udruženi u “Venac liparskih gradova”.
Umro je u Begradu 16. novembra 1878.