Srbi su poznati po tome da mnogo vole da piju kafu. Iako ne postoje precizni statistički podaci koliko se šoljica kafe dnevno popije, poznato je da je ona sastavni deo svakodnevnog života. Mnogi započinju dan šoljicom ovog napitka, i nastavljaju da je konzumiraju tokom dana. Pitali smo Užičane, da li oni vole i koliko često piju kafu.
Kako Srbe bije glas da su velike kavopije na Balkanu, nas je zanimalo, pa smo pitali Užičane da li oni vole da piju kafu, i koliko puta dnevno uživaju u punoći njenog ukusa, savršenog mirisa i ritaulu ispijanja:
-Znam da ne bi trebalo ali obožavam da pijem kafu, i to na poslu popijem pet, a kad sam kod kuće onda su to dve kafe dnevno. Prosto uživam u pijenju kafe, nekako me razbudi i čini me poletnom- kaže jedna Užičanka.
Užičani po svemu sudeći vole da piju kafu lokalnih proizvođača, a kako ističe Dragica Selaković prodava presudna je ljubav prema kvalitetnoj kafi:
-Dosta kafe se kupuje, a najviše se traži Čarli i Trgoagent. Nije cena u pitanju, jer ove su dve kafe imaju i visoke cene, ali jednostavno naši kupce cene kvalitet.-
Užičani smatraju da kafa može biti korisna po zdravlje i da ima pozitivne efekte, u prvom redu da povećava energiju i budnost.
I stručnjaci ističu da kafa ima blagodeti po ljudsko zdravlje, ali samo ako se konzumira u umerenim količinama. Takođe je važno da se unos kafe prilagodi sopstvenim potrebama:
-Kad je reč o pozitivnim efektima, kafa otklanja umor, poboljšava koncentraciju, budnost, i ako je potrebno da radimo, naročito neke intelektualne poslove ona nam može dobro doći. Drugi koristan efekat kafe jeste prisustvo antioksidanasa. To su materije koje vežu slobodne radikale, metabolički otpad u našem organizmu i na neki način poboljšavaju nam vitalnost. Kafa može da smanji rizik od nekih bolesti kao što je recimo Parkisonova bolest, Alchajmerova bolest, Dijabetes tipa2 pa čak i neke vrste raka. Kafa pomaže i metbolizmu i sagorevanje masti- kaže dr Brane Lončarević
Kafa ima i svoje negativne efekte ako se pretera u njenom konzumiranju:
-Kafa može izazvati nesanicu i pogoršati aknsioznost. Može pogoršati i gastrične tegove kod onih koji imaju osetljiv želudac. Isto tako može da podigne i krvni pritisak. Kod osoba koje preteruju sa pijenjem kafe može doći i do kofeinske zavisnosti. Sve je u dozi. Smatra se da je optimalno za normalne, zdrave osobe maksimum četiri kafe dnevno. Idelno bi bilo da popijemo jednu jutarnju, jednu popodnevnu kafu i jednu između- zaklljučuje dr Lončarević.
Sve u svemu , pijenje kafe izaziva osećaj zadovoljstva i uživanja. Ima smirujući efekat na neke ljude, ali je ona i simbol druženja. Zato verujemo da ste i ovu 2025. godinu započeli uz kaficu i razgovor sa prijateljima, porodicom ili kolegama.