Prema najavama Hidrometeorološkog zavoda Srbije narednih pet dana očekuju se veće količine padavina i to naročito u jugozapadnoj Srbiji. Na snazi će biti i naradžasti meteoalarm. U skladu sa navljenom situacijom, a pre svega u smislu sprečavanja posledica eventualnih poplava, u Štabu za vanredne situacije grada Užica preduzete sve neophodne, pripremne i preventivne radnje i aktivnosti, kaže zamenik načelnika Štaba za vanredne situacije grada Užica Zoran Militarov.
„Ova količina padavina najavljena je znatno ranije tako da smo mi blagovremeno preduzeli sve neophodne mere predviđene Operativnim planom da se pripremimo za eventualne veće padavine do kojih može doći. Plan predviđa tri nivoa pripravnosti. Prvi je tzv. „najava“, što podrazumeva da se izvrši provera stanja vodotokova, da se proveri da li su eventualno zapušeni neki kanali, da se obiđu mostovi, da se proveri stanje kišne kanalizacije što je posebno važno za grad Užice koji je po konfiguraciji sklon urbanim poplavama. Kontaktirani su svi poverenici, obavešteno je stanovništvo da može eventualno doći do izlivanja vodotokova, provereno je stanje u javnim preduzećima u smislu njihove pripravnosti za delovanje u situaciji eventualnih poplavnih talasa, proverene su postojeće zalihe džakova sa peskom i slično. Sve te pripremne radnje Štab je obavio u toku prethodne nedelje. U petak, kada je stiglo obaveštenje od Hidrometeorološkog zavoda Srbije o najavljenim padavima prešli smo u drugu fazu realizacije. Štab za vanredne situacije praktično je u konstantnom zasedanju i preduzimaju se, sada već konkretne mere, od čišćenja rešetki na kišnoj kanalizaciji koje bi eventualno mogle da prave probleme, pa sve do zaštite lokalnih nekategorisanih puteva“, rekao je Militarov.
Za Užice je u ovakvim situacijama po rečima Militarova, naročito karakteristična opasnost od bujičnih polava. Veliki bujični potoci koji se na ovom području formiraju nakon velikih padavina u kratkom vremenskom intervalu oštećuju ne samo vodotokove i vrše plavljenje objekata, već pre svega oštećuju infrastrukturu na seoskom područjima.
„Zbog toga je sugerisano mesnim zajednicama da na svim tim kritičnim tačkama preduzmu sve preventivne mere, pre svega pročišćavanja postojećih vodnih kanala. Članovi Štaba za vanredne situacije obišli su tokom vikenda i tokom današnjeg dana teren i sva kritična područja na terenu i najavljene padavine u smislu preventivnih i pripremnih radova spremno dočekujemo“, rekao je Militarov.
Inače, nakon velikih poplava 2014. godine izgrađeni i ojačani svi zaštitni i odbrambeni zidovi na kritičnim područjima vodotoka Đetinje, tako da pri najavljenim količinama padavina, dodao je Zoran Militarov, na ovom području trenutno nema ugroženih domaćinstava.