U Regionalnoj privrednoj komori Užice predstavljen je novi Pravilnik Ministarstva privrede o bezbednosti dečijih igrališta na teritoriji Republike Srbije. Ovaj Pravilnik stupio je na snagu 23. novembra prošle godine, a za vlasnike dečijih igrališta, lokalne samouprave i drugi zainteresovane, ostavljen je period od tri godine da u potpunosti prilagode i primene standarde propisane i predviđene novim Pravilnikom.
Oblast bezbednosti dečijih igrališta na otvorenom do donošenja novog Pravilnika bila je potpuno neuređena, pa su tri godine ostavljene za takozvani prilagođavajući period. U međuvremenu u saradnji sa Regionalnim privrednim komorama organizovana su predavanja i seminari za sve koji su uključeni u projektovanje, izgradnju, nabavku opreme i proces odlučivanja u vezi sa dečijim igralištima, kako bi bili u potpunosti upoznati sa novim tehničkim propisima u cilju regulisanja bezbednosti dečijih igrališta na otvorenom prostoru.
“Ovim Pravilnikom date su jasne instrukcije za opremu koja se ugradjuje, za postavljanje te opreme, podlogu koja se postavlja, za sve one lokacijske uslove koji su neophodni da bi jedno dečije igralište na otvorenom na kraju bilo funkcionalno bezbedno za decu”, precizirao je Miodrag Dugandžija iz Ministarstva privrede koje je ovaj Pravilnik i uradilo.
Prilikom izrade Pravilnika, a na osnovu prethodnih istraživanja procenjeno je da padovi dece predstavljaju najveći rizik na postojećim dečijim igralištima.
„Na osnovu takvih pokazatelja, jasno je bilo da se na postojećim dečijim igralištima pre svega podloge moraju prilagoditi, kako bi se smanjio rizik i posledice od eventualnog pada deteta. To je inače, jedan od naskupljih i najtežih zadataka koji se postavljaju novim Pravilnikom pred vlasnike postojećih igrališta i u tom segmentu usaglašavanja sa novim propisima“, dodao je Miodrag Dugandžija.
Javno preduzeće „Užice razvoj“ uradilo je katastar dečijih igrališta u koji je upisano 41 igralište, od čega devet u seoskim mesnim zajednicama. Popisana su i sva igrališta u vlasništvu Predškolske ustanove Užice. Za prvu godinu prilagođavanja novim propisima Pravilnika o bezbednosti dece na otvorenim dečijim igralištima, za rekonstrukciju i sanaciju već postojećih igrališta predviđeno je pet miliona dinara iz budžeta grada.
„Sva dečija igrališta na području grada već smo obišli, biće napravljeni prioriteti po kojima će se raditi, ali u naredne tri godine celokupan posao sanacije i prilagođavanja postojeće infrastrukture na dečijim igralištima mora biti završen i propisani standardi primenjeni. Najveća stavka svakako će biti zamena podloga, ali i zamena igračaka koje nemaju odgovarajuće ateste. Za ovu godinu već su predviđena sredstva i napravljen plan“, rekao je Nikola Maksimović, direktor JP „Užice razvoj“.
Za sada inače, ne postoji podatak koliko je igrališta u Srbiji u potpunosti izgrađeno u skladu sa novim Pravilnikom o bezbednosti dečijih igrališta. Neke procene, medjutim, govore, da na primer, u Beogradu od oko 1500 uređenih igrališta samo 10 posto zadovoljava sve propisane standarde.