Nova Varoš – Opština Nova Varoš i Ministarstvo zaštite životne sredine potpisali su ugovor o početku realizacije projekta prevencije nelegalnog odlaganja otpada, odnosno čišćenja divljih deponija na teritoriji opštine Nova Varoš. Ukupna vrednost projekta je 2.061.080,00 dinara, od čega je učešće Ministarstva 1.600.000,00 dinara (78%), dok će preostali deo biti obezbeđen iz Budžetskog fonda za zaštitu životne sredine Opštine Nova Varoš.
Osim za čišćenje i uređenje divljih deponija, oko 500.000,00 dinara biće usmereno i na nabavku metalnih kontejnera zapremine od 1, 5-7 m3.
– Projektom će biti obuhvaćeno 8 divljih deponija na sledećim lokacijama: „Petlovac“, „Poligon“, „Suljina česma“, „Markovića česma“, „Кomarani-usek“, „Akmačići – centar“, „Кokin Brod“ i „AMSS“. Sa postojećim „divljim“ deponijama životna sredina je veoma ugrožena, naročito imajući u vidu da je teritorija opštine Nova Varoš jedna od najšumovitijih opština ( oko 42% stepen pošumljenosti), sa SRP Uvac i Parkom prirode Zlatibor, vazdušnom banjom Zlatar … Nova Varoš ne sme i ne može dopustiti da životna sredina bude u riziku od zagađenja. Deponije nastaju na lokacijama koje su „usputne“, uvek lako dostupne za akumulaciju i istovar komunalnog i vrlo često nekomunalnog i kabastog otpada – navode iz Opštinske uprave.
Formirane „divlje“ deponije ugrožavaju najpre, kvalitet života lokalnog stanovništva, a potom i kvalitet vode u slivu Uvca, kvalitet zemljišta ali i sveukupni biodiverzitet na ovom području. Projekat ima direktan pozitivan uticaj na zaštitu i unapređenje životne sredine, jer sprečava dalju degradaciju zemljišta i voda.
– Кomunalno preduzeće JP „3.septembar“ će u narednih mesec dana očistizi i urediti sve lokacije pod nadzorom opštinske komunalne inspekcije. Čišćenjem i uređenjem navedenih lokacija i uklaljanjem „divljih“ deponija započeće se dugoročni proces na sprečavanju nastanka istih. U Budžetskom fondu za zaštitu životne sredine, opština Nova Varoš svake godine izdvaja i realizuje sredstva iz oblasti upravljanja otpadom i uklanjanja divljih deponija. Najveći deo sredstava se odnosi na organizovano odvoženje otpada iz seoskih mesnih zajednica – ističu iz Opštinske uprave.
Proces upravljanja otpadom je kontinuitani proces koji se mora razvijati i napredovati u skladu sa postulatima zaštite životne sredine i u skladu sa planovima upravljanja otpadom. U skladu sa svim do sada realizovanim projektima, buduće aktivnosti na razvoju regionalne sanitarne deponije, transfer stanice „Banjica“ i primarne selekcije otpada u domaćinstvima iziskuje dodatno angažovanje svih aktera u lokalnoj zajednici.