Predavanje „Srbi u Ugarskoj pre Velike seobeˮ dr Vladimira Stojkovskog biće održano u četvrtak, 28. oktobra u 19 časova, u Velikoj sali Gradske biblioteke Čačak. Naime, ovo je šesta tribina o prošlosti koja se odvija u organizaciji Biblioteke, a ovoga puta tema razgovora su primarni istorijski izvori (dokumenata) koji rekonstruišu podatke o srpskom narodu u Južnoj Ugarskoj pre Velike seobe 1690. godine. Posebna pažnja biće posvećena najuglednijim srpskim velikašima, kao najistaknutijim predstavnicima Srba u Ugarskoj u poznom srednjem veku kao i srpskoj kulturi i duhovnosti na prostoru juga Ugarske.
Prof. dr Boris Stojkovski je vanredni profesor istorije srednjeg veka na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, bavi se istorijom današnje Vojvodine u srednjem veku, ugarsko-vizantijskim odnosima, istorijom crkve, islamskim svetom i njegovim vezama sa srednjovekovnom jugoistočnom Evropom.
Tema predavanja je usko povezana i sa publikacijom, koju je 2016. godine objavio Arhiv Vojvodine, „Put dokumentaˮ. To je svojevrstan arhivski priručnik u kome, između ostalog, piše i o najstarijim dokumentima koje čuva ova ustanova, a priredili su je Zoran Stevanović i Vesna Bašić. U knjizi „Put dokumentaˮ predstavljeni su istraživački napori i zalaganja stručnjaka iz različitih oblasti: arhivista, bibliotekara, paleografa, arheografa, filigranologa, bibliografa, istoričara književnosti, konzervatora, fizičara, hemičara, mikrobiologa i farmaceuta.
Razgovor sa prof. dr Stojkovskim će voditi Mirko Drmanac, viši bibliotekar i istoričar.