Tribina u okviru ciklusa razgovora Bašta, pepeo o razlozima i posledicama požara na deponijama širom Srbije biće održana u Užicu u sredu, 25. septembra u 17 časova u bioskopu Art.
Manifestaciju organizuju organizacije Libergraf iz Užica i Građanske inicijative iz Beograda.
Nažalost, skoro cele godine svedoci smo sve češćih požara na deponijama , izazvanih visokim temperaturama i neadekvatnim upravljanjem otpadom, čije štetne materije završavaju u vazduhu koji Srbija udiše. Otpad koji se nepropisno odlaže ili spaljuje na neadekvatan način predstavlja opasnost po zdravlje svih nas.
Otvaramo dijalog o deponiji Duboko , koja je ove godine privukla pažnju javnosti van Užica, s obzirom na to da su meštani blokirali pristup deponiji i zabranili da na nju odlažu smeće svim kamionima koji ne dovoze smeće iz Užica. , što je dovelo do odnošenja smeća u okolna mesta i stvaranja novih nesanitarnih deponija u drugim manjim mestima. Posle javne rasprave u vezi sa Nacrtom plana upravljanja otpadom, koji je trebalo da bude usvojen bez uzimanja u obzir svih negativnih okolnosti pod kojima deponija funkcioniše, a čije su usvajanje građani uspeli da spreče, direktor JKP Duboko je podneo ostavku. Da li postoji rešenje za problem? Na koji način Užice, ali i svi okolni gradovi, mogu da se prožmu u narednom periodu? Kako nepravilno upravljanje otpadom može uticati na zdravlje ljudi?
Ovo su samo neka od pitanja na koja ćemo pokušati da odgovorimo na forumu, gde će on govoriti:
Nataša Gligorijević , koordinatorka Eko bloka – mreže za čistiji vazduh
Vladan Sinđić , odbornik u Skupštini grada Užica i direktor Udruženja građanskih čitalaca Libergraf
Mirjana Nastasić , aktivistkinja, studentkinja medicine i članica Savremene obrazovne mreže
Pored govornika, tribini očekujemo i stanovnike gradova koji su najteže pogođeni situacijom na deponiji Duboko.
Na tribinu su pozvani i predstavnici grada i PUK Duboko, ali do slanja ovog mejla nismo dobili odgovor da li će se neko pojaviti.
Cilj ovog razgovora je da se građani na adekvatan način informišu o tome kako mogu da utiču na lokalne gradske uprave i aktivno doprinesu i pomognu u osmišljavanju funkcionalnog mehanizma koji bi garantovao primenu postojećih propisa za upravljanje otpadom. Ovim razgovorom nastavljamo kampanju civilnog društva „Bašta, pepeo“ koja je posvećena zalaganju za bolje upravljanje otpadom u Srbiji, ka održivom razvoju i zelenoj ekonomiji.
Pre same tribine predstaviće se ekološko udruženje „Pridruži se“ iz Paraćina , koje će biti gost na ovoj tribini, jer je pitanje deponija, kao i drugih ekoloških problema, pitanje svih ekoloških udruženja, bez obzira na mesto delovanja, ali i pitanje svih građana, jer svi dišemo isti vazduh, pijemo istu vodu i jedemo plodove iste zemlje .
Pozivamo vas da izvještavate o ovoj, u svakom smislu, gorućoj temi kako bismo pomogli građanima da se informišu o tome šta će samo rasti kao problem u narednim godinama, ako se nešto ne preduzme po tom pitanju.