Od početka pandemije u Srbiji je registrovano 1.697.012 slučajeva koronavirusa, a testiran je 8.171.561 uzorak. Do sada je preminulo 13.687 osoba.
U Nišu je registrovano 1.139 osoba zaraženih koronavirusom među 2.520 testiranih.
U kovid ambulantama Doma zdravlja Niš ukupno je pregledano 3.817 pacijenata. Urađeno je 96 rentgenskih snimaka i 753 laboratorijske analize.
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije, na kovid 19 je testirano 916 osoba sa teritorije Pčinjskog okruga.
Analize su pokazale da je 489 ljudi zaraženo koronavirusom. Od tog broja, 263 su iz Vranja, 84 iz Bujanovca, 48 iz Surdulice, 33 iz Vladičinog Hana, 31 iz Preševa, 18 Bosilegrada i 12 iz Trgovišta.
U kovid ambulanti ATD u Vranju juče su obavljena 522 pregleda, od čega 193 prva. Takođe, urađeno je 6 pi-si-ar testova i 202 antigenska. Od toga su 153 pozitivna na koronavirus.
U kovid bolnicama Zdravstvenog centra Vranje hospitalizovano je 76 pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok je 38 na kiseoniku. Tokom proteklog dana na bolničko lečenje primljeno je 19 pacijenata, a otpuštena 2, od kojih je jedan prevezen u Kruševac.
Dr Aneta Jovanović, načelnica Pedijatrijske službe Doma zdravlja Palilula, kaže za RTS da, zbog omikrona, imaju i do 400 pregleda dnevno.
“Imamo decu i predškolskog i školskog uzrasta kojih je najviše, oko 40 do 60 odsto. Sreća je da je klinička slika laka, da se radi o simptomoma prehlade. Deca se žale na bol, na grebanje u grlu, na zapušenost nosa, praćeno je temperaturom. Neka deca kašlju malo nadražajno, ali za tri do četiri dana deca budu dobro”, navodi Jovanovićeva.
Ističe da je većina dece koja se testira, oko 90 odsto, pozitivna.
“Radi se o lakšoj kliničkoj slici, komplikacije su jako retke za sada. Ako roditelji primete da dete dobije temperaturu, bol u grlu, zapušenost nosa, da dete izoluju i testiraju ga. Terapija je simptomatska – da obaraju temperaturu, da daju paracetamol ili brufen, kapi za otpušavanje nosa, toaleta nosa i što više tečnosti”, dodaje Jovanovićeva.
Napominje da se deca testiraju da bi znali da li bi trebalo da budu u izolaciji.
“Imamo i druge simptome, respiratorne i stomačne tegobe kod dece, s tim što se radi u većini slučajeva o omikronu. Imali smo ih par koja su negativna, a imaju simptome koji su slični gripu, ali ne radimo test za grip, pa ne možemo da ga detektujemo”, ističe dr Jovanović.
Prema njenim rečima, vakcinacija je stala.
“Apelujem na roditelje da decu koja imaju oboljenja kao astma, dijabetes, hronična neurološka oboljenja da ih dovedu i vakcinišu, jer je vakcina bezbedna i štiti dete od daljih komplikacija”, kaže Jovanovićeva.
Crvena zona dečje kovid ambulante DZ Palilula za decu radi od 7 do 20 časova, a vikendom od od 8 do 18 časova.
Ako se komplikacije dese u noćnim satima, dežurna klinika koja je specijalizovana za kovid pozitivnu decu je KBC “Dr Dragiša Mišović”, zaključuje dr Jovanović.
U Srbiji je, prema poslednjim podacima, testirano gotovo 40.000 ljudi, a oboleo je svaki drugi, njih 19.214. Preminulo je 58 osoba. Više je obolelih na bolničkom lečenju, od kojih je 148 životno ugroženo.
Više od 19.000 novozaraženih u jednom danu u Srbiji je zabeleženo 25. januara, kada je bio i najveći broj potvrđenih slučajeva zaraze – 19.901.
Procene stručnjaka su da će i u narednih desetak dana rasti kovid brojevi.
Lekari upozoravaju da su najugroženiji najstariji građani, jer imaju i hronične bolesti. Raste i broj obolelih na respiratoru, nažalost i preminulih.
Član Kriznog štaba Branislav Tiodorović rekao je da je neophodno da se u potpunosti primene sve mere kako bismo uspeli da prođemo februar, pod uslovom da nemamo grip.
U Evropskoj uniji se primenjuje pravilo da digitalne kovid potvrde o vakcinaciji važe najviše devet meseci od poslednje doze.