Epidemiolog Branislav Tiodorović rekao je da je epidemiološka situacija ozbiljna, pogotovo prema starijim hroničnim bolesnicima, među kojima ima dosta umrlih. Međutim, kako je rekao, imamo povećanja komplikacija i kod dece.
Epidemiolozi smatraju da se pik ovog talasa korona virusa očekuje sredinom februara. Samo u Nišu tokom dana ima više od 3.000 pregleda, među kojima je svakog dana 800 zaraženih.
Član Kriznog štaba Branislav Tiodorović rekao je za RTS da treba da se obrati pažnja na trudnice i porodilje.
– Trenutno je situacija prilično ozbiljna. Pre svega prema starijim teško hroničim bolesnicima. Imamo povećanje broja umrlih, to znači vrlo komplikovane kliničke slike. Imamo i povećanje broja pozitivne dece ali i komplikacija kod njih, to pedijatri znaju, i koji su u potpunosti u pravu sa svojim stavom a koji smo mi podražli. Takođe, treba da se obrati pažnja na trudnice i porodilje a posebno i mlade ljude, jer imamo preminule dve mlade osobe – 1971. i 1978. godište, koje su imale hronične teške bolesti. Sve to govori da treba ovu i sledeću nedelju izdržati i obratiti pažnju – rekao je prof. dr Tiodorović.
Tiodorović je saovetovao da se treba ozbiljno postaviti prema virusu bez obzira na to što ima više potvrđenjnih slučajeva nego hospitalizovanih.
– Ali, hospitali se pune i to vrlo ozbiljno. I, već može da se se kaže da su u problemu jer i zdravstvenih radnika obolelih ili pak pozitivnih, i vrlo je otežan obezbediti da funkcioniše ceo sistem. S druge strane, to imamo, takođe i kod prosvete. Kod nastavnika i učitelja, jer se i tu vidi da postoji veći broj obolelih odnosno pozitivnih
– Neophodno je da pokušamo da se uozbljimo, da prođemo što lakše februar mesec, pod uslovom da nemamo ozbiljniji grip. Moram da kažem da će to biti ozbiljan problem ako se grip pojavi u nekoj ozbiljnijoj formi – istakao je Tiodorović podsećajući da vakcinacija daje dobre rezultate.
Kada je reč o februarskom prazniku, Sretenju, kada su građani navikli da spoje po nekoliko dana, epidemiolog se pribojava da će se ponoviti ista greška.
– Apelujem na roditelje i ako bude sapajnje zbog dece da se ta tri dana spoje sa praznikom da to ne zloupotrebe da ne idu na skijališta, u banje, i da praktično opet imamo novi talas koji je udarniji nego što imamo ovog trenutka – rekao je prof. dr Tiodorović.
Komentarišući rad Kriznog štaba kazao je:
– Ovo jeste rat protiv virusa, postoje i pohvale, ali i kazne, najteže kazna je kad pacijent umre – naglasio je Tiodorović.