Svetski dan socijalne pravde obeležava se kako bi se skrenula pažnja na borbu protiv nejednakosti. Zalaganje za rodnu ravnopravnost, poštovanje dostojanstva svih građana , ne zaboravljajući najugroženije i najranjivije društvene grupe najvažniji su principi socijalne pravde.
,, Centri za socijalni rad su ključne ustanove socijalne zaštite u kojima se odlučuje o pravima i merama koje određenim ugroženim kategorijama društva pružaju mogućnost da ostvare određena prava. Nije dovoljno da se različita prava stave u zakone, važno je da se kroz određene mere konkretizuju i da znače za korisnike, da oni osete da imaju određenu pomoć i podršku od strane države, društva. Bitno je i da postaji zakonski osnov, politička volja , vrednosti u društvu koje se odnose na socijalnu pravdu, ali i određeni finansijski resursi. Taj stav koji se često protažira da u stavri to jesu skupa prava, da nisu tako jeftina kao što su prava koja se odnosi na građanske tj. političke slobode i ne stoji. Svako prosperitetno društvo počiva na principima socijalne pravde i društvene kohezije”, rekla je direktorka Centra za socijalni rad Čačak, Branimirka Radosavčević.
Važno je ne samo na Svetski dan socijalne pravde već i u ostalim danima u godini ukazati na unapređenje stanja ljudskih prava i na smanjenje nejednakosti u društvu. Naime, i Ustavom je prepoznata socijalna pravda kao osnov pravednog društvenog poretka.