Prijepolje – Udruženje pčelara iz Prijepolja i ove godine je, pod sloganom „Med je lek za dug vek“ organizovalo tadicionalni Sajam meda i pčelinjih proizvoda. Na platou Doma kulture, u subotu, okupili su se pčelari iz desetak opština i gradova zapadne Srbije, a u goste su im stigle i kolege iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore, što je ovoj manifestaciji dalo međunarodni karakter.
Pčelari Prijepolja, pod pokroviteljstvom opštine i u saradnji sa Turističkom organizacijom već šesnaestu godinu za redom početkom avgusta organizuju ovakve izložbe koje predstavljaju, pored komercijalnog efekta, kako za pčelare tako i za kupce zbog promotivnih cena, i edukativne programe za sve veći broj novih članova ove proizvodne asocijacije za čiji asortiman vlada velika zainteresovanost zbog dokazanog kvaliteta meda sa ovog prostora.
Brojni posetioci, imali su priliku da se upoznaju sa pčelinjim proizvodima kao i opremom koja je namenjena proizvođačima meda. Predsednik Udruženja pčelara Prijepolja, Mirsad Hodžić, je kazao da članovi udruženja u svom posedu imaju skoro šest hiljada košnica i da u dobrim godinama proizvedu od 50 do 60 tona kvalitetnog livadskog, begremovog i suncokretovog meda. On je ukazao da je u poslednje vreme, sve više “nerodnih godina”, koje su posledica klimatskih promena.
– Pčelari su uporni ljudi i dobri domaćini, što je dokaz i manifestacija sa ovolikim brojem izlagača i dobrom i raznovrsnom ponudom pčelinjih proizvoda. Međutim, zbog loše godine ne možemo da se pohvalimo velikim prinosima i dobrom zaradom – kazao je Mirsad.
Savo Mrdak iz Saveza pčelarskih organizacija Srbije istakao je da u Srbiji postoje dva problema kada je pčelarstvo u pitanju i to su trovanja i krađe pčela. Raduje činjenica da su pčelari i voćari Prijepolja uspostavili saradnju i da su voćari razumeli značaj pčela u voćarstvu, dok nije zabeležen slučaj krađa.
Manifestaciju je simbolično otvorio zamenik predsednika opštine Esad Hodžić, koji je naveo da će lokalna samouprava u narednom periodu pokušati da isprati sve aktivnosti pčelara i pruži im neophodnu pomoć.
Pčelari ističu da u zadnje dve godine, nisu imali gore sezone u pčelarstvu i težeg načina poslovanja.
– Zadnje dve godine su nam izuzetno loše. Malo nas je letos spasila selidba pčela u Vojvodinu, gde smo imali nekih prinosa. Što se livadskog meda tiče, skroz je tanka sezona – isitiče Radiša Žarković dugogodišnji pčelar iz Prijepolja.
Njegov kolega, Milojko Moićević iz Priboja, pčelari već četiri decenije i ne pamti kada su prinosi meda bili manji. On ističe, da je nektara u prirodi vrlo malo.
– Godišnje sam proizvodio oko jednu tonu livadskog meda. Međutim, nešto se desilo u prirodi, pa nektara skoro i da nema, a prinos je desetkovan – jada se Milojko.
Manifestaciju „Med je lek za dug vek“ svojim scenskim nastupima, upotpunili su mališani Predškolske ustanove „Miša Cvijović“.
Tekst je nastao u okviru projekta “Poljoprivreda – proizvodnja zdrave hrane”. Izradu teksta sufinansirala je Opština Prijepolje iz sredstava za sufinansiranje projekata za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji Opštine Prijepolje u 2021. godini. Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.