Danas je u Čačku održana godišnja skupština Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca grada Čačka. Udruženje broji 56 članova, a u gradskoj upravi registrovano je 60 vojnih invalida i 83 člana porodica poginulih boraca.
Članovi Udruženja u Čačku ističu da njihov status nije na nivou onog koji imaju vojni invalidi u prestonici. Sve što očekuju od države je ravnopravan tretman.
Dragan Obradović Član Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca grada Čačka
,,U Beogradu ratni vojni invalidi plaćaju 50% infostan. Pitam se da li mi živimo u istoj zemlji. Oni imaju sva prava koja mi nemamo, iako smo mobilisani u isto vreme i preživeli istu golgotu”, rekao je ratni vojni invalid, Dragan Obradović.
Odbor u Čačku aktivno radi na poboljšanju kvaliteta života vojnih invalida. Zalaže se za njihovu bolju zdravstvenu i socijalnu zaštitu, ali i rešavanje stambenih pitanja.
,,Imamo 12 članova u Košutnjaku koji nemaju rešeno stambeno pitanje. Upućivali smo molbe Ministarstvu da im dozvole da otkupe te stanove. Džabe ih neće dobiti sigurno, jer je to vreme u Srbiji prošlo očigledno”, istakao je predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca grada Čačka, Nikola Davidović.
Osobe sa većim invaliditetom imaju primanja do 80000 dinara, a za najniži stepen invalidnosti mesečna naknada je oko 6000 dinara. Udruženje ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca Srbije zalaže se da novim zakonom, na kome Ministarstvo za rad, boračka i socijalna pitanja intenzivno radi od prošle godine, njihov status bude bolji.
,,Svi mi imamo dobra prava, donekle. Ipak, zalažemo se da osobe sa manjom invalidnošću dobiju veća primanja, naročito oni koji nemaju posao. Od tako malih sredstava ne može se živeti”, naglasio je predsednik Udruženja ratnih vojnih invalida i porodica poginulih boraca Srbije, Jovica Pavlović.
Na nivou Republike Srbije postoje 52 aktivna odbora sa oko 2600 članova, a ukupan broj korisnika invalidnine iznosi oko 12000.