Koronavirus je u Srbiji od početka epidemije registrovan kod 1.262.419 osoba, a zabeleženo je 11.876 smrtnih slučajeva, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs.
Prema najnovijim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije u Vranju, na kovid 19 prethodnog dana testirano je 295 uzoraka sa teritorije Pčinjskog okruga.
Analize su pokazale da je 40 osoba zaraženo koronavirusom. Od ovog broja 19 je iz Vranja, 10 iz Surdulice, 5 iz Bujanovca, 3 iz Vladičinog Hana, 2 iz Trgovišta i jedan iz Bosilegrada.
U kovid ambulanti ATD u Vranju prethodnog dana obavljen je 131 pregled, 52 su bila prva.
Urađeno je 55 antigenskih testova, 18 je bilo pozitivnih na koronavirus. U ambulanti pri kovid bolnici pregledane su 43 osobe, a u kovid ambulanti za decu obavljena 33 pregleda.
U kovid bolnicama u Vranju hospitalizovano je 67 pacijenata, svi su pozitivni na koronavirus i imaju upalu pluća. Kiseonik prima 49 pacijenata.
Tokom prethodnog dana bila su dva otpusta, jedan transport u Kruševac, tri osobe su preminule u kovid bolnici u Vranju, saopštavaju iz Zdravstvenog centra Vranje.
Zbog novog soja koronavirusa, omikrona, Institu “Batut” je definisao posebne mere za putnike koji dolaze iz sedam afričkih zemalja zbog rizika od širenja virusa.
Doktor Raša Milanov, iz Sanitarne inspekcije, rekao je za RTS da su na aerodromu “Nikola Tesla” pooštrene mere i da postoji posebna procedura za putnike koji dolaze iz zemalja gde postoji taj soj u većem obimu.
Prema njegovim rečima, radi se testiranje na aerodromu, i ide se u karantin od 14 dana.
“Putnik kada stigne na aerodrom i kada dođe do pasoške kontrole usmerava se ka graničnom sanitarnom inspektoru, koji donosi zapisnik o karantinu. Putnik se može testirati u zoni tranzita, a ima obavezu da se testira u roku od 24 sata od određivanja mere karantina”, kaže Milanov.
Novi soj koronavirusa omikron verovatno je dobio jednu mutaciju tako što je preuzeo deo genetskog materijala drugog virusa, veruje se onog koji izaziva običnu prehladu, i taj virus je prisutan u istim zaraženim ćelijama, saopštili su američki istraživači.
Ova genetska sekvenca nije primećena ni u jednoj od ranijih sojeva koronavirusa, ali je prisutna u mnogim drugim virusima, pa i onima koji izazivaju običnu prehladu, kao i u ljudskom genomu, preneo je Rojters.
“Preuzimanjem novog dela, omikron sada deluje ‘više ljudski’, što može da mu pomogne da izbegne imunološki sistem”, kaže Venki Saundaradžan sa univerziteta Kembridž u Masačusetsu.
Ovo bi moglo da znači da se virus lakše prenosi, ali da izaziva blažu ili asimtomatsku sliku kod pacijenta. Još se ne zna da li je omikron zarazniji od ostalih sojeva, da li je opasniji i da li će prevladati nad dominantnim delta sojem
U zemlji je zbog zaraze koronavirusom, prema poslednjim podacima, 3.567 hospitalizovanih pacijenata. Na respiratorima se, prema jučerašnjem preseku, nalaze 164 osobe.
Prema jučerašnjem preseku, za dan je preminulo 39 obolelih od kovida, pokazuju podaci sa sajta covid19.rs. Virus je potvrđen kod još 1.613 osoba, od 12.526 testiranih.
Broj hospitalizovanih je u daljem padu. Direktor Kliničkog centra Srbije prof. dr Milika Ašanin rekao je za RTS da se polako smiruje situacija u kovid bolnicama, kao i u Klinici za infektivne i tropske bolesti.
Premijerka Ana Brnabić navela je da je 55 odsto građana potpuno vakcinisano, a 28,5 odsto stanovništva primilo je i treću dozu. Ohrabruje i to što je čak 77 odsto onih kojima je došlo vreme za treću dozu, primilo buster.
Kada je reč o novom soju koronavirusa, u Rumuniji su otkrivena prva dva slučaja omikrona kod dvoje građana koji su se vratili iz Južne Afrike 30. novembra, saopštilo je juče ministarstvo zdravlja.
U Crnoj Gori je juče zabeležen prvi slučaj sumnje na obolevanje od omikron soja koronavirusa, javili su podgorički mediji.
U Hrvatskoj, iz Instituta “Ruđer Bošković” izvestili su da je dosadašnja analiza uzorka uzetog u Zagrebu utvrdila prisutnost mutacija karakterističnih za omikron, ali upozoravaju kako se konačni rezultat još uvek čeka i da će o tome izvestiti Zavod za javno zdravlje Hrvatske.