Danas smo imali kolegijum, mi ne znamo stanje, ne zna ni Vojvodina još, zato što pokazatelji nisu realni kad deca nisu u školi, izjavio je ministar prosvete Mladen Šarčević u Kruševcu, upitan da prokomentariše aktuelnu epidemilošku situaciju gripa.
Oslanjamo se na istraživanja Batuta i drugih pokrajinskih organa koji su vezani za zdravlje, tako da sam ja u dnevnom dogovoru sa Pokrajinskim sekretarijatom, iz razloga što je tamo raspust ranije počeo i ranije se završava, kazao je on.
Prema njegovim rečima, presek će ovde biti urađen i o tome kakvo je stanje kada je u pitanju epidemija gripa, krajem nedelje javnost će biti obaveštena. Ako je baš neko loše stanje, verovatno će se produžiti raspust, ako ne, krenućemo, ali ćemo i tada i dalje pratiti.
Ponedeljak je neradni dan zbog praznika, tako da ne dižemo paniku. Ovo smo i prošle godine imali, ali intenzivno je bilo, već dok su deca bila u školi, naveo je Šarčević. Sam raspust je presekao širenje gripa, tako da ćemo dobiti od nadležnih organa sve inpute da bi znali da obavestimo javnost, objasnio je on.
Ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Mladen Šarčević, prilikom današnje posete Centru za stručno usavršavanje u Kruševcu, a povodom izgradnje istraživačkog centra na Jastrepcu, izjavio je da je od dvadesetak istraživačih centara planiranih u narednih deset godina, namera da u prvih pet bude izgrađeno dvanaest. Prema njegovim rečima, Petnica je dugo godina bila jedina istraživačka stanica za mlade ljude, već drugu godinu radi Tršić, prošle godine se priključio i Viminacijum.
Postoji sada čitava jedna mreža republičkih i regionalnih stanica koje mlade ljude treba da okrenu putem nauke, da ih sklone sa ulica, da im dalju bolje rešenje i da od osnovne škole preko srednje i visokog obrazovanja, znači uključivanjem studenata i njihovih profesora, stvorimo baze za njihovo napredovanje, usavršavanje, istakao je Šarčević.
On je rekao i da mu je drago što je Kruševac pokrenuo inicijativu za izgradnju Centra izvrsnosti na Jastrepcu i tako se uključio u ono što ministarstvo već radi po pitanju promocije nauke. Jastrebac je dobra zona i negde smo hteli da napravimo bolji plan kako bi to u Srbiji regionalno izgledalo, gde radimo tri centra koja su vezana za veštačku inteligenciju i tri centra za ekologiju.
Jastrebac bi bio baza gde bi se najviše izučavalo zagađenje vazduha, rekao je on. Drugi centar, Sremska Mitrovica i Zasavica, kako je rekao, biće paralelan centar u Sremu gde će glavna ali ne i jedina tema biti zagađenje voda, a centar u Beloj Crkvi, gde će partner biti kompanija NIS, baviće se zemljištem. Razni modeli su prisutni, tako da će u Trsteniku biti zainteresovana Petoletka, jer to nije samo nauka radi nauke nego i zaposlenje tih mladih ljudi u tim oblastima koji su markantni za njihove sredine, istakao je ministar. Prema njegovim rečima, centri neće biti lokalni i biće dostupni deci iz cele Srbije, što će država jednim delom finansirati.
Centri neće biti u potpunosti samoodrživi, ali će biti u velikoj meri održivi, kroz sistem đačkih zadruga gde se sav novac koji dete tamo uslovno zarađuje pretvara u poene koji se izražavaju kroz vaučere. Tako će dete iz Kruševca koje je zaradilo kroz aktivnosti reciklaže od svega onoga što zadruga radi, moći da ide u Petnicu, Knić, na Jastrebac, i tako ćemo tokom cele godine imati stalnu liniju prisustva mladih ljudi, izjavio je Šarčević.
Prema njegovim rečima, to će biti velika mreža centara za promociju nauke, a i sam centar za promociju biće izgrađen u jednom kompleksu novog muzeja „Nikola Tesla“ u Beogradu.