U Srbiji trenutno postoji oko 4.000 inspektora, što je nedovoljno, izjavio je danas u Čačku ministar državne uprave i lokalne samouprave Branko Ružić, dodajući da na osnovu procena i analiza nedostaje još oko 1.200 inspektora.
Ružić, koji je učestvovao na konferenciji „Dan inspekcijskih službi Srbije“, kaže da je predviđeno da se u naredne tri godine završi proces prijema novih inspektora.
„Očekujem da on otpočne ove godine, a koliko će to biti broj zavisi od sredstava u budžetu. Mislim da je važno osvetliti ulogu inspekcija, promeniti percepciju o inspektorima da svi shvatimo da su inspektori ljudi koji vode računa kakav vazduh dišemo, kakvu hranu naša deca jedu u predškolskim ustanovama, ali i da li ima budžetskih prekršaja ili ne, kao i rada rada na crno“, naveo je Ružić.
Ružić je istakao da je omogućemo da se na lokalu stvori pravo za povećanje plata do 20 odsto.
„Ono što nas očekuje jeste Uredba o razvrstavanju radnih mesta, po kojoj će svi republički inspektori koji ispunjavaju uslove prebaciti u status samostalnih savetnika što po logini stvari znači da će imati veći koeficijent i veća primanja. Veoma značajno je da je vlada usvojila Akcioni plan o suzbijanju sive ekonomije“, naveo je on.
Prema njegovim rečima, inspekcije više nisu represivni aparat već imaju savetodavnu ulogu prema savesoj privredi, a one restriktivne i represivne mere se odnose pre svega i samo na one koji svesno žele da prekrše neke propise.
Ružić je rekao da na nivou države postoje 43 inspekcije, dodajući da je od tog broja 15 u devastiranoj poziciji po pitanju ljudskih resursa kojima raspolažu.
„Ulaganje u inspekcije nije gubitak za državu. Ako inspekcije rade na temeljan i dobar način imaćemo dosta više sredstava u budžetu, samim tim dosta više sredstava za realizaciju nekih infrastrukturnih projekata“, objasnio je RuŽić.
Predsednik Mreže inspektora Srbije Dragoman Paunović, kaže da u ovoj oblasti postoji dosta problema, a jedan od najveći je nedostatak inspektora.
„Srbija ima četiri puta manje inepsktora u odnosu na zemlje Evropske unije. Ogroman je posao na našim kolegama, a kad je toliko opterećenje pitanje je koliko je moguće postići kvalitet u postupanju“, rekao je Paunović.
On je naglasio da u nekim krajevima ne postoje pojedinive inspekcije, navodeći primer poljoprivredne u dva vojvođanska okruga.
Govoreći o lokalnoj inspekciji, gradonačelnik Čačka Milun Todorović smatra da ovek može bolje.
„Činimo sve na lokalnom nivou da im obezbedimo što bilje uslove za rad, mislim na edukaciju, nadoknadu, vozila, sve neophodne uslove koji su važni“, naglasio je Todorović.
Američka agencija za međunarodni razvoj USAID podržava reformu inspekcijskog nadzora duži niz godina, jer su inspekcijske službe i inspekcijski nadzor važni za prirednu i razvoj malih i srednjih preduzeća, rekla je zamenik direktora projekta „Saradnja za ekonomski razvoj“ Dragana Stanojević.
„Nas raduje da su postignuti određeni uspesi i sa donošenjem novog zakona i koordinacionom komisijom koja sada vodi računa da se praksa svih inspektora standardizuje“, rekla je Stanojević.