Iako je ponuda smeštajnog kapaciteta na Goliji mala, sve je veće interesovanje gostiju. Unapred ugovaraju boravak za novogodišnje praznike i zimsku turističku sezonu.
Bistri potoci i prelepi planinski predeli u kojima se sa šumama stapaju pašnjaci i raštrkana domaćinstva, već godinama na Goliju privlače turiste.
Jelena Mijović kaže da turisti na Goliju dolaze zbog odmora, šetnje, vode, ali i tišine, mira i netaknute prirode.
„Mi smo ređe ovde, dolazimo, jeste naše, ali retko stignemo da dođemo, mada čujem da ima interesovanja”, navodi Krsto Nikolić.
Mnogi žele da u pravom smislu osete odmor na 1.500 metara nadmorske visine još nedovoljno istražene planine, poznate po šumskom prostranstvu.
„Jako puno ima što iz Beograda, što iz Novog Sada, ljudi su zainteresovani za kupovinu placeva, eventualno vikendica”, kaže Danijela Simončević.
„Interesuju se za placeve, traže, ima tih placeva dosta. Ovaj deo Golije je počeo da se razvija naglo”, dodaje Goran Simončević.
Svi kapaciteti kod Lukovića na Dajića brdu su popunjeni mesecima unapred. Proširuju kapacitete, jer pored stalnih gostiju sve je više onih koji su tek otkrili čari seoskog turizma.
„Sve ovo je drugačije za njih i nisu se nadali. Oni su mislili to je samo dođe se onako nešto, mislili su da se mi tim bukvalno bavimo usput i da toliko ne mislimo o svemu, o turizmu, tako da su se prijatno iznenadili”, kaže Mladen Luković, vlasnik seoskog domaćinstva.
Milanko Bošković iz agencije za prodaju nekretnina tvrdi da je potražnja za smeštajnim kapacitetima za novogodišnje praznike i za zimsku sezonu velika.
„Međutim, problem je što je ponuda skromna, bez obzira na veliki broj objekata koji su sagrađeni na Goliji konkretno”, ističe Bošković.
Planom razvoja Golije u određenim zonama ovog prirodnog dobra dozvoljena je gradnja vikend naselja, uz strogu kontrolu i poštovanje propisanih mera Uneska pod čijom je zaštitom rezervat biosfere, ali i naših nadležnih institucija.