Kalorije su kalorije, bez obzira na to kada ih unosite. Povećanje kilograma prouzrokovano je unošenjem više kalorija nego što ih sagorite, ali cela priča možda i nije toliko jednostavna.
Novo istraživanje otkriva da bi vreme kada jedete moglo da imati značajnu ulogu u održavanju telesne težine.
Prema istraživanju objavljenom u stručnom časopisu “The journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, kasna večera povezuje se sa viškom kilograma i povišenim nivoom šećera u krvi, čak iako se radi o istom obroku koji biste pojeli i ranije u toku dana.
“Odlučili smo da napravimo istraživanje u sklopu kog su zdravi ljudi konzumirali hranu u dva različita vremena perioda. Kontrolisali smo njihovu ishranu, ali i vreme kada odlaze na spavanje”, izjavio je autor studije dr Džonatan C. Džun sa Univerziteta “Johns Hopkins” za Healthline.
Dr Džun i njegov tim su okupili 20 dobrovoljaca, deset muškaraca i deset žena, da bi ispitali kako njihova tela metabolizuju večeru koju jedu u 22 sata umesto u 18 sati. Svi učesnici su išli na spavanje u 23 sata.
Nalazi pokazuju da im je nivo šećera u krvi bio viši, a količina sagorelih masti niža.
“Nismo se iznenadili. Nivo šećera u krvi bio je gotovo 20 odsto viši, a sagorevanje masti bilo je smanjeno za 10 odsto”, dodaje dr Džun i napominje da ovi efekti mogu da budu izraženiji kod gojaznih osoba ili onih sa dijagnostikovanim dijabetesom.
Iako je ova studija sprovedena na malom broju ispitanika, naučnici smatraju da jasno ukazuje da bi trebalo izbegavati obroke u kasne sate i da bi ipak trebalo večerati nešto ranije.