Jelica Putniković, urednica portala “Energija Balkana”, navodi da je Srbija do juna bezbedna što se gasa tiče. Ne zavisimo od tranzita ni preko Severnog toka ni preko Ukrajine i mi smo bezbedni, a cena će zavisiti od političke situacije, navela je Putnikovićeva.
Berze su osetljive i reaguju na svaki signal. Tako je severnomorska nafta tipa Brent, koja je međunarodni standard na naftnom tržištu, u jučerašnjem trgovanju u jednom trenutku dostigla 99,38 dolara za barel, što je sedmogodišnji maksimum. Međutim, onda je tržište reagovalo na procenu da je malo verovatno da će prvi paket američkih i evropskih sankcija Rusiji značajnije poremetiti snabdevanje i cena evropske nafte Brent se stabilizovala na 96,92 dolara, dok se američka nafta prodavala za oko 91,97 dolara po barelu.
Jelica Putniković, urednica portala Energija Balkana, rekla je za RTS da se situacija menja iz časa u čas, a poskupljenje nafte ne odgovara ni Americi ni Evropi, dok Rusija, ako ne proda svoju naftu u Evropi, prodaće je nekim drugim kupcima u drugom delu sveta po višim cenama.
U Kaliforniji je cena goriva na istorijskom maksimumu. “Ruski gas smeta Americi odavno, propao je ‘Južni tok’ jer je Amerika lobirala u Bugarskoj i oni su odustali od izgradnje”, navela je Putnikovićeva dodajući da se ruski gas ne može nadomestiti drugim gasom u Evropi.
Prema njenim rečima, političari u Evropi nisu u dosluhu sa privrednicima jer nije samo “Gasprom” ulagao u “Severni tok 2″ već su i evropske kompanije ulagale 50 odsto. To su činile da bi mogle da zarade, a sada je to mrtav kapital”, istakla je Putnikovićeva.
Napominje da su procene da će Evropi do 2030. biti potrebno 800 milijardi kubnih metara gasa, sada je to 500 milijardi.
Kako je rekla, ako političarima u Evropi i Americi nije cilj da izazovu krizu, treba da se dogovore.
“Rusima je stalo da prodaju svoju robu, oni nikada nisu sami obustavili isporuku, verovatno neće ni sada, obično su kupci otkazivali”, navela je.
Kaže da je Rusija napravila mrežu sa novim gasovodima da snabdeva Evropu kao svog najbližeg kupca.
Nemački ministar ekonomije Robert Hobek juče je izjavio da Nemačka može bez ruskog gasa. Istovremeno, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen je na Tviteru kritikovala Evropu da je i dalje previše zavisna od ruskog gasa i da bi morala više da ulaže u obnovljive izvore energije.
Putnikovićeva komentariše da Nemačka ne može bez ruskog gasa.
Kada je reč o Srbiji, navodi da je Srbija do juna bezbedna. Ne zavisimo od tranzita ni preko Severnog toka ni preko Ukrajine i mi smo bezbedni. A cenu će diktirati politička situacija”, zaključila je Putnikovićeva.