Od početka uvođenja vanrednog stanja usled pandemije korona virusa jedna od prvih aktivnosti Kriznog štaba grada Čačka bila je otvranje kol centara kako bi i na ovoj način pružili podršku osetljivim kategorijama stanovništa. Psiholozii kažu da se građani svakodnevno javljaju, poručuju da je strah u ovoj za sve nas novoj situaciji normalan, ali da je važno da angažujemo sve svoje potencijale kako bi iz svega ovoga izašli kao pobednici.
Najosetljiviji u ovom periodu su oni koji teško podnose izolaciju. Primetne su i promene raspoloženja kod svih slojeva stanovništa i nedostatak pažnje kako kod starijih tako i kod dece. Na mladima je da se naviknu na nove oblike učenja, a ono što je sigurno je da im nedostaje živa reč.
,, Jedan od dobrih primera su i vežbe koje mogu da utiču na koncentraciju, kao što je brojanje unazad od 100 do jedan , a naredni dan pređi na složenije tri broja unazad”, rekla je psiholog, Katarina Dunjić Mandić .
Psihosocijalna podrška građanima u okviru kol centra grada Čačka dostupna je od 10-18 časova svakoga dana u okviru koga volontira osam volontera, a takođe i u Domu zdravlja. Ovo vreme ima i dobre strane, da naučimo nešto novo, da vidimo koliko smo jaki jer ono što je sigurno da posle pandemije ceo svet biće drugačiji.