Banke su od početka ovog meseca počele da sprovede moratorijum, odnosno zastoj u otplati kredita tokom najmanje tri meseca vanrednog stanja.
Prema preliminiranim podacima koje su nam dostavile banke, moratorijum je, prihvatila većina dužnika. S druge strane, od tri do 10 odsto zaduženih klijenata, odbilo pauzu i odlučilo da nastavi sa otplatom svojih kredita i lizinga.
Iz Udruženja banaka Srbije kažu za naš portal da će prvi zvanični presek, za kompletan bankarski sektor Srbije, imati početkom sledeće nedelje.
Podsetimo, dužnici su morali do 31. marta da se jave svojim bankama i odbiju moratorijum ukoliko žele da nastave da plaćaju svoje obaveze. Oni koji se nisu javili, automatski su prihvatili pauzu.
– Narodna Banka Srbije je radi očuvanja finansijske stabilnosti u uslovima potencijalnih rizika uzrokovanih vanrednom zdravstvenom situacijom u zemlji, Odlukom o privremenim merama za očuvanje stabilnosti finansijskog sistema obavezala banke da svojim klijentima, dužnicima ponude zastoj u otplati obaveza – moratorijum. Shodno obavezi iz ove Odluke NBS-a, te uvažavajući razloge za potrebe uvođenja olakšica u otplati obaveza usled vanrednog stanja, Vojvođanska banka je svim svojim klijentima uputila Ponudu za uvođenjem zastoja, moratorijuma u otplati obaveza – podsećaju u Vojvođanskoj banci.
Do danas ovu Ponudu o zastoju u otplati obaveza 3% svih klijenata je odbilo u propisanom roku, a za preostalih 97% klijenata važi pretpostavka da su moratorijum prihvatili.
Ponudu za zastoj u otplati kreditnih zaduženja prihvatilo je oko 90 odsto klijenata Erste Banke.
– Klijenti koji su fizička lica najčešće su odlagali otplatu gotovinskih kredita, zatim dozvoljenih prekoračenja i kreditnih kartica, a u najmanjoj meri stambenih kredita – kažu nam u toj banci.
Inače, podaci Uduženja banaka za februar govore da je ukupna broj korisnika kreditnih kartica je 1.052.261. Od svih kredita, keš krediti čine 47,2 odsto, stambeni 39,7 odsto, a ostalo su poljoprivredni, potrošački i drugi.