Specijalizovana IT odeljenja, sa posebnim nastavnim programom prilagođenim usmeravanju učenika ka IT sektoru formirana su u srednjim školama širom Srbije. Među tim školama nalazi se i čačanska Gimnazija, koja je od septembra ove godine upisala prvu generaciju IT odeljenja.
Učenike prve generacije IT odeljenja u čačanskoj Gimnaziji
posetili smo na času matematike za koji im je bila dovoljna kreda i tabla, dok
su im za stučne predmete obezbeđeni
kabineti opremljeni računarima.
Zadovoljni su uslovima u kojima se izvodi nastava i profesorima, ali su
se na početku različito snašli.
“ Imamo tri stručna predmeta. Primenu računara, računarske sisteme i programiranje. Od tih predmeta najviše mi se sviđa programiranje”, kaže Anđela Risimić koja je bila najbolja na prijemnom ispitu za upis u ovo odeljenje.
“Upisao sam ovo odlejneje zašto što volim računare i dobro mi idu račuanri i matematike. Samo malo kad se uđe u štos ide dobor a planiram da idem u drugu zemlju da se usavršim. Sve je dobor, ocene su krenule dobro, profesori su dobri, a razredna isto i odeljenje je super”, kaže Nikola Zečević.
“IT smer sam upsiala jer volim amtematiku I informatiku. Nisam se baš doboro snašla na prvim kontolnim ali nadam se da će biti bolje”, navodi Anđela Leđević koja je došla iz Kraljeva.
Digitalna pismenost, poznavanje programiranja i baza podataka
koje će učenici steći u gimnazijskom IT odeljenju biće važne za njihov dalji
razvoj. Osim prohodnosti na fakultete koji školuju IT stručnjake, maturanti tih
odeljenja mogu da nastave studije i u drugim oblastima, poručuju iz ministastva
prosvete.
“U IT odeljenju su učenici sa posebnim sposobnostima za račuanrstvo i informatiku i pripala mi je ta čast da im ja budem razredni starešina. Imaju drugačiji program, neke predmete nemaju ili imaju manje godina za celo školovanje u odnosu na druga dva smera u Gimnaziji. Imaju više računarskih i programerskih predmeta. Pored male mature, polagali su u Užicu i poseban prijemni za ovaj smer. Dvadeset ih je u odeljenju. Već imamo računarski kabinet od pre nekoliko godina koji je bio donacija NIS-a, a za ovu godinu smo opremili još dva potpuno nova kabineta”, kaže profesorka matematike, razredni starešina Suzana Luković.
Zahvaljujući kompetencijama, ovi učenici mogu odmah po
završetku Gimnazije da postanu deo inovativnih startap kompanija.