Ukoliko se ne izmeni odluka osiguravajućih kuća da gazdama tehničkih pregleda za svaku polisu obaveznog osiguranja koju naplate prilikom registracije vozila daju proviziju od 5%, vlasnici kola bi vrlo brzo, umesto plaćanja “sve na jednom mestu”, morali da idu na šaltere osiguravača.
“Razmišljam da otkažem saradnju osiguravajućim kućama sa kojima dugi niz godina poslujem”, kaže za “Novosti” jedan od vlasnika linije tehničkog pregleda u Beogradu.
“Jednostavno, sa 5% provizije ne isplati mi se da u svojim prostorijama izdajem polise”, ističe on.
To praktično znači da bi vlasnici vozila prvo išli na tehnički pregled a zatim do najbliže “ispostave” neke od osiguravajućih kuća da plate polisu obaveznog osiguranja. Automatski bi to značilo da bi i po registracione nalepnice morali u MUP jer tehnički pregledi više ne bi mogli da nude “kompletnu uslugu”.
Da stav sagovornika Novosti nije usamljen, potvrdio je i predsednik Upravnog odbora Nacionalne asocijacije tehničkih pregleda (NATEP) Vladimir Marinković.
Umesto provizija od 15-20, pa i 30%, koliko su osiguravajuće kuće davale vlasnicima tehničkih pregleda, sada se daje svega 5%, pa su i prihodi znatno smanjeni.
Prva reakcija je, kaže Marinković, bilo podizanje cene tehničkih pregleda, ali se ispostavilo da je to “odluka na kratke staze”.
“Jednostavno, reagovalo je tržište pa su i cene tehničkih pregleda morale da idu naniže, a da bi poslovali rentabilno vlasnici tehničkih pregleda moraju da smanjuju troškove, pa je ukidanje izdavanja polisa najlogičniji potez”.
Računica kaže, objašnjavaju sagovornici Novosti, da na liniji tehničkog pregleda, u jednoj smeni (po novim propisima vozilo mora da bude na pregledu najmanje 30 minuta), mogu da pregledaju prosečno 10 kola.
“To znači da ako po polisi obaveznog osiguranja ostaje 500-600 dinara zaradite maksimalno 5.000-6.000 dnevno, pomnožite to sa 24 radna dana i shvatite da nemate dovoljno da platite dva radnika, a kamoli da nadoknadite druge troškove – računara, grejanja, interneta i slično”, kaže Marinković.
U udruženjima tehničkih pregleda u Srbiji kažu da su se obratili Narodnoj banci Srbije, koja je jedina nadležna da odredi visinu provizija.
“Rečeno nam je da je formirana radna grupa koja će razmatrati, između ostalog, i visinu provizija”, kaže Marinković i dodaje da je rok kraj marta.