Prijave za Eko takse od ove godine podnose se do 30. aprila, umesto do 31. jula kako je to bilo do sada.
Eko taksa je naknada za zaštitu i unapređenje životne sredine, koju su od 2019. godine obavezni da plaćaju svi preduzetnici, pravna lica, udruženja i druge nedobitne organizacije. Iznosi koje privrednici moraju da izdvoje za eko takse, kreću se od 5.000 do 2 miliona dinara. Prijave za eko taksu za tekuću godinu do sada podnosile su se do 31. jula tekuće godine, a iznos takse određuje se na godišnjem nivou.
“Prijave za Eko takse se podnose do 30. aprila, a u 2024. godini taksa se može platiti tromesečno. Medjutim, do dobijanja rešenja za tekuću godinu takse će se I dalje plaćati mesečno.Precizirano je ko ne plaća eko taksu i to su stambene zajednice, udruženja I preduzetnici tokom perioda mirovanja, a uvedena je novina prema kojoj eko takse plaćaju ogranci stranih privrednih društava I gradilišta koja rade neprekidno više od 12 meseci. Odredjene izmene nas čekaju I u carinskim propisima , ali o svim detaljima I novim propisima privrednici će biti obaveššteni tokom ove godine“, pojašnjava Gorana Tanasković iz RPK MO I RO.
Visina takse bi trebalo da bude srazmerna danima u kojima se obavlja delatnost I do sada se plaćala u 12 mesečnih rata. Od plaćanja eko takse izuzeti su korisnici budžetskih sredstava, stambene zgrade,oranizacije obaveznog socijalnog osiguranja, crkve i druge verske zajednice.