Prema poslednjim podacima, koronavirusom je u Srbiji zaraženo još 4.910 ljudi. Preminuo je još 51 pacijent.U poslednja 24 sata od posledica koronavirusa u Srbiji preminuo je 51 pacijent. Zaraženo je još 4.910 osoba, od 16.740 testiranih. Na respiratorima se nalazi 349 pacijenata.
Situacija je još vrlo ozbiljna, ali evidentno je da postojeće mere daju rezultate, poručuju iz Ministarstva zdravlja.
Postojeće mere ostaju i tokom vikenda. Od ponedeljka se produžava radno vreme ustanova kulture do 21 sat.
Nova sednica Kriznog štaba zakazana je za ponedeljak i tada će ponovo biti razmatrane i precizirane protivepidemijske mere.
Neće biti uvođenja policijskog časa i vanrednog stanja, kaže državni sekretar Ministarstva zdravlja Mirsad Đerlek i dodaje da je na Kriznom štabu da donesu odluke kojima će zaštiti zdravlje građana, ali da se ne ugrozi njihov životni standard.
Pi-si-ar test će od 1. januara, ako se radi na lični zahtev, poskupeti sa 6.000 na 9.000 dinara. Virusolog i član Kriznog štaba Tanja Jovanović rekla je za RTS da se cena pi-si-ar testa i usluge definiše na osnovu strukture same usluge, koju u ovom slučaju čine tri komponente.
“Prva je cena testa – mora biti komercijalni teset, koji ima svoju cenu, imamo ponudu više proizvođača, najkvalitetniji su najskuplji, uzima se srednja vrednost jer različite laboratorije koriste različite testove i na taj način možemo da pokrijemo troškove. Druga komponenta je drugi potrošni materijal – pipete, epruvete, tube i drugi materijal. Treća vrlo važna komponenta je stručni tim – lekari, specijalisti, molekularni biolog, tehničar, određuje se njihovo radno vreme, minutaža”, istakla je Jovanovićeva.
Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije dala je saglasnost za uvoz “Fajzerove” i “Biontekove” vakcine protiv koronavirusa.