Povodom Svetskog dana obrazovanja u oblasti Zaštite životne sredine u Prehrambeno-ugostiteljskoj školi u Čačku održano je predavanje o ekologiji. Ovakvim motivacionim skupovima obuhvaćeno je devet gradova u Srbiji, sa ciljem da se najmlađi edukuju o zaštiti prirode.
Iako je svetski dan obrazovanja u Zaštiti životne sredine proglašen davne 1972.godine, iskustva profesora u radu sa decom pokazuju da najmlađi malo znaju o prirodi koja ih okružuje.
,,Zapadna Srbija je najkvalitetniji životni prostor u evropskim dimenzijama, zato što ima sve preko 300 metara nadmorske visine organik, ima vode, šume, planine, čist vazduh… Mi umesto da o tome učimo našu decu, pustićemo ih da odu u Frankfurt i da tamo budu medicinske sestre. Dajte da malo našoj deci približimo zemlju u kojoj žive, jer oni svoju zemlju ne poznaju”, istakao je profesor sa Fakulteta za primenjenu ekologiju u Beogradu, Jordan Aleksić.
Osim edukacije u školama i vrtićima, za koju su izdvojena značajna sredstva u budžetu grada Čačka za ovu godinu, pažnja se pridaje i ozelenjavanju površina.
,,Ono što je najznačajnije je sadnja hiljadu stabala na teritoriji grada Čačka. To je veliki i značajan projekat koji nosi Gradsko zelenilo i Pokret gorana. Mi ćemo 1.februara formirati pokret gorana u Čačku koji će biti podružnica Pokreta gorana Srbije. Očekujemo i pomoć državnog sekretara, Ivana Karića, koji je obećao da će pokušati da, na redovnom konkursu, gradu Čačku dodeli određeni broj sadnica”, rekla je pomoćnica gradonačelnika Čačka za Oblast zaštite životne sredine, Mirjana Đoković.
JP ,,Srbijašume” takođe će donirati stabla za projekat ,,Naša šuma, naša briga”. Sadnjom više od hiljadu stabala Čačak će postati zeleni grad.