Skupština Srbije počela je raspravu o dopuni Zakona o javnim medijskim servisima i o potvrđivanju više sporazuma. Za finansiranje RTV biće potrebno 900 miliona dinara iz budžeta, izjavila je ministarka kulture i informisanja Srbije Maja Gojković.
Pred poslanicima je dopuna Zakona o javnim medijskim servisima, Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma o kinematografskoj koprodukciji između Vlade Srbije i Vlade Francuske, kao i Predlog zakona o potvrđivanju Ugovora između Srbije i Japana o otklanjanju dvostrukog oporezivanja u odnosu na poreze na dohodak i sprečavanju poreske evazije i izbegavanja.
Ministarka kulture i informisanja Srbije Maja Gojković izjavila je da se osnovna izmena Zakona o javnim medijskim servisima odnosi na obezbeđivanje dodatnih sredstava za finansiranje RTV u iznosu od 900 miliona dinara.
Obrazlažući izmene Zakona u Skupštini Srbije, ona je rekla da su ta dodatna sredstva za RTV predviđena u budžetu Srbije za 2021. godinu.
Podsetila da je Zakonom o javnim medijskim servisima predviđeno da država obezbeđuje stabilno i dovoljno finansiranje osnovne delatnosti javnih medijskih servisa i da se oni finansiraju iz budžeta, od komercijalnih prihoda i ostalih prihoda.
Kako je objasnila, razlog za donošenje Zakona o dopuni Zakona o javnim medijskim servisima jeste obezbeđivanje dovoljnog izvora sredstava za rad javnih medijskih servisa do 31. decembra sledeće godine, kako bi oni mogli nesmetano da obavljaju svoju delatnost.
“Visina takse od 299 dinara na mesečnom nivou svakako nije dovoljna da oba javna medijska servisa, kako Radio-televizija Srbije, tako i Radio-televizija Vojvodine, obavljaju svoju delatnost”, rekla je Maja Gojković.
Prema njenim rečima, imajući u vidu da Radio-televizija Srbije ubira taksu na čitavoj teritoriji Republike Srbije, utvrđeno je da će dodatni prihod od uvećanja takse biti dovoljan za obavljanje osnovne delatnosti tog medijskog servisa.
Gojkovića je podsetila da za razliku od Radio-televizije Srbije, RTV ostvaruje prihod po osnovu naplate takse isključivo na teritoriji AP Vojvodine, plus ima umanjenje od 30 odsto, što nije dovoljno za obavljanje osnovne delatnosti tog javnog medijskog servisa.
“Iz navedenih razloga, u budžetu Srbije za 2021. godinu predviđena su dodatna sredstva u iznosu od 900 miliona dinara za finansiranje osnovne delatnosti Javne medijske ustanove Radio-televizije Vojvodine”, objasnila je Gojkovićeva.
“Srbija će biti vidljivija u filmskoj industriji”
Maja Gojković rekla je da bi Predlog zakona o potvrđivanju Sporazuma između Srbije i Francuske u oblasti kinematografije trebalo da predstavlja novu pokretačku snagu za razvoj dve države.
“Od kako je počela jača i sadržajnija saradnja između Srbije i Francuske u oblasti kinematografije, snimljeno je već oko 10 koprodukcionih filmova, a ratifikacijom sporazuma to se podiže na sadržajniji nivo o čemu govori i prisustvo dva predsednika, Aleksandra Vučića i Emanuela Makrona prilikom potpisivanja sporazuma”, rekla je Gojkovićeva.
Ona je dodala da će Srbija biti mnogo vidljivija svojim kvalitetom u filmskoj industriji na međunarodnoj sceni kad sporazum zaživi.
Gojkovićeva je objasnila poslanicima da je prethodni sporazum iz te oblasti sa Francuskom bio potpisan 1975. godine i dodala da je moralo da dođe do potpisivanja novog sporazuma koji je uvažio značajne izmene, kako u zakonodavstvu, tako i u terminologiji filsmkog rečnika.
“Ovo je jedan od pet bilateralnih sporazuma koje imamo u oblasti kinematografije. Sporazume imamo sa Austrijom, Italijom, Kanadom, Nemačkom i nadam se da ćemo posle Francuske zaključiti soprazum i sa Rusijom”, rekla je u Skupštini Srbije.
U sporazumu se, prema njenim rečima, definiše šta je to kinematografija, koprodukcija, obeležava učešće partnera, ko ima vlasništvo nad filmom koji će biti urađen, način korišćenja filmova i drugo.
Najavila je da joj je u planu da Srbija u narednom periodu dobije Nacionalni centar za film i pokretne slike i nada se da će se to dogoditi do kraja mandata aktuelne vlade.
Ministarka kulture i informisanja je poručila da Srbija u okviru svoje kulturne politike ima za cilj već nekoliko godina da privuče što više stranih investicija u oblasti kinematografije, navodeći da se u tom ministarstvu sada priprema uredba o podsticajima investitorima koji će snimati filmove u našoj državi.
Tom uredbom, kaže ministarka, obezbeđeno je da ta sredstva budu bespovratna.