,


Poskupljenje električne energije: Koliko bi nas koštala struja ako bismo odmah poslušali EU

Poskupljenje električne energije: Koliko bi nas koštala struja ako bismo odmah poslušali EU

13/03/2021

Autor: 

Info Press

Izvor: 24 sedam

Foto: Pixabay

Građani Srbije još nisu ni dobili račun sa skupljom februarskom strujom, a već stižu zahtevi da se ona – duplira. Da li nam je struja “džabe“ i da li bi trebalo da poskupi za 40 odsto, ako se bude radilo prema upozorenjima Evropske unije, istražili smo na portalu 24sedam.

– Cena struje za domaćinstva u Srbiji mora porasti jer je daleko ispod proseka EU – istakao je nedavno direktor Sekretarijata Energetske zajednice Evrope Janez Kopač.

Ovo nije prvo upozorenje iz EU da je naša cena struje za domaćinstva premala i da mora da se “uskladi sa Evropom“. Predstavnici EU se u ovom slučaju pozivaju na ekonomiju, jer se “na račun netržišne cene za građane opterećuje cena kod industrije“, kao i na ekologiju, jer Srbija tu jeftinu struju proizvodi uglavnom spaljivanjem uglja, što daje velike emisije ugljen-dioksida, na šta se u Srbiji ne plaća ekološka taksa.

Profesor sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za 24sedam da od velikog povećanja cene struje svakako nema ništa, ali i da smo mi već dugo vremena svesni toga da je ona jedna od najnižih u Evropi.

– Da cena mora da raste, nije sporno, ali drugi je par rukavica to što građani koji bi morali da je plate vide kako loše funkcioniše Elektroprivreda Srbije. Nije evropski ni da građani plaćaju neefikasno preduzeće. Kada EPS bude na nivou češkog ČEZ-a, koji je takođe državno preduzeće, ali mu treba upola manje radnika za istu proizvodnju struje, i cena može da bude kao u EU – ističe Savić.

Bezrezervno uzeti u obzir ovakvu ocenu bilo bi pogrešno, jer cena struje u Srbiji je samo nominalno niska. Sa najnovijim poskupljenjem, od februara je cena struje, kako je zaračunava EPS, 7,9 dinara, što je 6,7 evrocenti. Kada se to uporedi sa odgovarajućom cenom struje u Nemačkoj (14,3 evrocenta) ili prosekom 27 zemalja EU (12,69), to izgleda zaista jeftino.

Ali treba imati u vidu širu sliku, da u raznolikoj EU, cenu manju od 10 evrocenti imaju i Bugarska (8,3), Hrvatska (10) ali i jedna preskupa Danska (9,5). No, ni ovo nisu “prave“ cene koje tamo plaćaju potrošači, jer na njih treba dodati takse i poreze. Onda Nemcima račun ispadne 30,4 evrocenta, Dancima više od 28, Hrvatima 13 evrocenti, a Bugarima skoro 10.

Kada se i za Srbiju pogleda ona cena koju na kraju plate potrošači, onda računica 24sedam izgleda ovako. Prosečna četvoročlana porodica u Beogradu, u stanu od 60 kvadrata sa centralnim grejanjem izdvojila je po poslednjim (januarskim) računima za energente 12.500 dinara, ili 106 evra.

Na grejanje od toga ide oko 7.000 dinara mesečno tokom cele godine, a na struju 5.000 dinara (5.500, ako računamo i zajedničku električnu energiju u zgradi), i to pre februarskog poskupljenja, koje se još nije očitalo na računima.

Sa februarskim poskupljenjem od 3,4 odsto (računi stižu u martu) na “golu“ proizvođačku cenu EPS-a od 7,867 dinara, na koju se dodaju famozna kategorija “obračunske snage“, pa “trošak garantovanog snabdevača“ (preimenovana nekadašnja “taksa na brojilo”), zatim “naknada za povlašćene proizvođače“, odnosno za one koji proizvode preskupu struju iz obnovljivih izvora (među kojima su i po zlu čuvene mini-hidrocentrale), koja je od januarskog računa povećana 437,5 odsto, i na kraju akciza od 7,5 odsto, i na sve to porez na dodatu vrednost od 20 odsto, krajnji iznos prevazilazi 5.700 dinara (48,5 evra) za prosečnu potrošnju od 450 kilovat-časa, što daje realnu cenu od 12,7 evrocenti.

Kada bi Vlada Srbije i EPS poslušali Energetsku zajednicu i cenu struje povisili “barem“ na onih 10 evrocenti koliko plaćaju zemlje u okruženju, mesečni račun bi u Srbiji pod navedenim uslovima bio gotovo 8.000 dinara (68 evra), ili čak 40 odsto skuplji.

I kada bi veća cena značila veća ulaganja u ekologiju, filtere na termoelektranama i nove zelene tehnologije i elektrane na vetar, sunce ili biomasu, ovoliki udar teško da bi podnela većina građana Srbije, čak i sa poskupljivanjem u dužem roku – od pet do deset godina.

To pokazuje već bazična statistika. Prosečna potrošačka korpa, prema poslednjim dostupnim podacima Ministarstva trgovine za novembar 2020. godine, iznosila je 73.930 dinara (nešto manje od 630 evra). U toj korpi, trošak stanovanja, vode, struje i gasa je 19,56 odsto.

Što je još gore, vrednost “prosečne korpe“ za više od 21 odsto prevazilazi prosečnu platu iz novembra od 60.926 dinara, pa se sa prosečnom platom ne mogu platiti ni ovoliki “prosečni” računi. To što je u decembru plata bila 6.000 dinara veća, ne pravi bitnu razliku, a podaci RZS za januar se još čekaju.

Cena struje u Srbiji još dugo će, po svemu sudeći, ostati socijalna kategorija. Cena će morati da se menja naviše, samo je pitanje koliko i u kojoj meri. Vremena za usklađivanje nema previše, jer i u Energetskoj zajednici upozoravaju da bi samo pritezanjem iz EU ona mogla da se udvostruči.Naime, ukoliko bi se uvelo naplaćivanje emisije ugljen-dioksida, EPS bi morao da udvostruči cene ili da bankrotira. Na berzi je cena sertifikata stigla do 40 evra po toni, što je blizu potrebne količine za proizvodnju jednog megavat-časa energije. A ekologija je, posebno u zagađenoj Srbiji, veoma bitna.

U Srbiji su direktne subvencije u proizvodnju električne energije iz uglja 2019. godine – što je, inače, zabranjeno propisima EU i Energetske zajednice – bile dvostruko veće nego iz obnovljivih izvora, i po tome je ona najgora u regionu.

Udeo energije iz obnovljivih izvora je tek nešto veći od 20 odsto, iako je cilj za 2020. bio 27  procenata. Pritom su “fid-in“ tarife zelenim proizvođačima “nepotrebno visoke“, kako zaključuje Energetska zajednica, a nove investicije se praktično blokiraju.

Ovo pitanje bi moglo biti rešeno zakonom o obnovljivim izvorima energije, koji je u pripremi, i uvođenjem aukcija zelene energije, pa bi dosadašnji podsticaji, nada se Janez Kopač, možda bili blizu nule.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Poskupljenje električne energije: Koliko bi nas koštala struja ako bismo odmah poslušali EU". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Zatvorena Deponija “Duboko”. Transfer stanica prioritet za grad Užice

Gradonačelnica ističe i da ovo “nije trenutak za politička prepucavanja, već isključivo za odgovoran pristup rešavanju problema.”

JEDINSTVENE RUČNO RAĐENE SVEĆE IZ TRIPKOVE 

Unikatne ukrasne sveće za svoju i tuđu dušu, kako ističe naša sagovornica, koja je i teoretski savladala tajne zanata i to potvrdila veštom rukom

 Počela je prijava poslodavaca za prijem učenika po dualnom modelu obrazovanja za narednu školsku godinu

Na osnovu izjava privrednika  u školskoj 2024 /25, na nivou Srbije  zahtev za obrazovanje po dualnom modelu podnelo je više od  4 400 učenika za u sistem dualnog obrazovanja

NADALEKO ČUVENA „SITA“ HAJRE IZ KALAFATA 

Kako su godinama pravili situ i koristili je kao lek, slučajnost je htela da se razboli tadašnja razredna jednog od dece.

Kamp „Zlatibor“ u godini jubileja posetilo je nekoliko kampera iz EU

Turistička organizacija Zlatibor planira da napravi zimsku pauzu u radu kampa koristiti za promotivne aktivnosti i učešće na specijalizovanim događajima sajmovi

Kliknite ovde za sve vesti iz privrede

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
119

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Poskupljenje električne energije: Koliko bi nas koštala struja ako bismo odmah poslušali EU

13/03/2021
Autor:
Info Press
Izvor: 24 sedam
Foto: Pixabay

Građani Srbije još nisu ni dobili račun sa skupljom februarskom strujom, a već stižu zahtevi da se ona – duplira. Da li nam je struja “džabe“ i da li bi trebalo da poskupi za 40 odsto, ako se bude radilo prema upozorenjima Evropske unije, istražili smo na portalu 24sedam.

– Cena struje za domaćinstva u Srbiji mora porasti jer je daleko ispod proseka EU – istakao je nedavno direktor Sekretarijata Energetske zajednice Evrope Janez Kopač.

Ovo nije prvo upozorenje iz EU da je naša cena struje za domaćinstva premala i da mora da se “uskladi sa Evropom“. Predstavnici EU se u ovom slučaju pozivaju na ekonomiju, jer se “na račun netržišne cene za građane opterećuje cena kod industrije“, kao i na ekologiju, jer Srbija tu jeftinu struju proizvodi uglavnom spaljivanjem uglja, što daje velike emisije ugljen-dioksida, na šta se u Srbiji ne plaća ekološka taksa.

Profesor sa Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Ljubodrag Savić kaže za 24sedam da od velikog povećanja cene struje svakako nema ništa, ali i da smo mi već dugo vremena svesni toga da je ona jedna od najnižih u Evropi.

– Da cena mora da raste, nije sporno, ali drugi je par rukavica to što građani koji bi morali da je plate vide kako loše funkcioniše Elektroprivreda Srbije. Nije evropski ni da građani plaćaju neefikasno preduzeće. Kada EPS bude na nivou češkog ČEZ-a, koji je takođe državno preduzeće, ali mu treba upola manje radnika za istu proizvodnju struje, i cena može da bude kao u EU – ističe Savić.

Bezrezervno uzeti u obzir ovakvu ocenu bilo bi pogrešno, jer cena struje u Srbiji je samo nominalno niska. Sa najnovijim poskupljenjem, od februara je cena struje, kako je zaračunava EPS, 7,9 dinara, što je 6,7 evrocenti. Kada se to uporedi sa odgovarajućom cenom struje u Nemačkoj (14,3 evrocenta) ili prosekom 27 zemalja EU (12,69), to izgleda zaista jeftino.

Ali treba imati u vidu širu sliku, da u raznolikoj EU, cenu manju od 10 evrocenti imaju i Bugarska (8,3), Hrvatska (10) ali i jedna preskupa Danska (9,5). No, ni ovo nisu “prave“ cene koje tamo plaćaju potrošači, jer na njih treba dodati takse i poreze. Onda Nemcima račun ispadne 30,4 evrocenta, Dancima više od 28, Hrvatima 13 evrocenti, a Bugarima skoro 10.

Kada se i za Srbiju pogleda ona cena koju na kraju plate potrošači, onda računica 24sedam izgleda ovako. Prosečna četvoročlana porodica u Beogradu, u stanu od 60 kvadrata sa centralnim grejanjem izdvojila je po poslednjim (januarskim) računima za energente 12.500 dinara, ili 106 evra.

Na grejanje od toga ide oko 7.000 dinara mesečno tokom cele godine, a na struju 5.000 dinara (5.500, ako računamo i zajedničku električnu energiju u zgradi), i to pre februarskog poskupljenja, koje se još nije očitalo na računima.

Sa februarskim poskupljenjem od 3,4 odsto (računi stižu u martu) na “golu“ proizvođačku cenu EPS-a od 7,867 dinara, na koju se dodaju famozna kategorija “obračunske snage“, pa “trošak garantovanog snabdevača“ (preimenovana nekadašnja “taksa na brojilo”), zatim “naknada za povlašćene proizvođače“, odnosno za one koji proizvode preskupu struju iz obnovljivih izvora (među kojima su i po zlu čuvene mini-hidrocentrale), koja je od januarskog računa povećana 437,5 odsto, i na kraju akciza od 7,5 odsto, i na sve to porez na dodatu vrednost od 20 odsto, krajnji iznos prevazilazi 5.700 dinara (48,5 evra) za prosečnu potrošnju od 450 kilovat-časa, što daje realnu cenu od 12,7 evrocenti.

Kada bi Vlada Srbije i EPS poslušali Energetsku zajednicu i cenu struje povisili “barem“ na onih 10 evrocenti koliko plaćaju zemlje u okruženju, mesečni račun bi u Srbiji pod navedenim uslovima bio gotovo 8.000 dinara (68 evra), ili čak 40 odsto skuplji.

I kada bi veća cena značila veća ulaganja u ekologiju, filtere na termoelektranama i nove zelene tehnologije i elektrane na vetar, sunce ili biomasu, ovoliki udar teško da bi podnela većina građana Srbije, čak i sa poskupljivanjem u dužem roku – od pet do deset godina.

To pokazuje već bazična statistika. Prosečna potrošačka korpa, prema poslednjim dostupnim podacima Ministarstva trgovine za novembar 2020. godine, iznosila je 73.930 dinara (nešto manje od 630 evra). U toj korpi, trošak stanovanja, vode, struje i gasa je 19,56 odsto.

Što je još gore, vrednost “prosečne korpe“ za više od 21 odsto prevazilazi prosečnu platu iz novembra od 60.926 dinara, pa se sa prosečnom platom ne mogu platiti ni ovoliki “prosečni” računi. To što je u decembru plata bila 6.000 dinara veća, ne pravi bitnu razliku, a podaci RZS za januar se još čekaju.

Cena struje u Srbiji još dugo će, po svemu sudeći, ostati socijalna kategorija. Cena će morati da se menja naviše, samo je pitanje koliko i u kojoj meri. Vremena za usklađivanje nema previše, jer i u Energetskoj zajednici upozoravaju da bi samo pritezanjem iz EU ona mogla da se udvostruči.Naime, ukoliko bi se uvelo naplaćivanje emisije ugljen-dioksida, EPS bi morao da udvostruči cene ili da bankrotira. Na berzi je cena sertifikata stigla do 40 evra po toni, što je blizu potrebne količine za proizvodnju jednog megavat-časa energije. A ekologija je, posebno u zagađenoj Srbiji, veoma bitna.

U Srbiji su direktne subvencije u proizvodnju električne energije iz uglja 2019. godine – što je, inače, zabranjeno propisima EU i Energetske zajednice – bile dvostruko veće nego iz obnovljivih izvora, i po tome je ona najgora u regionu.

Udeo energije iz obnovljivih izvora je tek nešto veći od 20 odsto, iako je cilj za 2020. bio 27  procenata. Pritom su “fid-in“ tarife zelenim proizvođačima “nepotrebno visoke“, kako zaključuje Energetska zajednica, a nove investicije se praktično blokiraju.

Ovo pitanje bi moglo biti rešeno zakonom o obnovljivim izvorima energije, koji je u pripremi, i uvođenjem aukcija zelene energije, pa bi dosadašnji podsticaji, nada se Janez Kopač, možda bili blizu nule.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Poskupljenje električne energije: Koliko bi nas koštala struja ako bismo odmah poslušali EU". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Zatvorena Deponija “Duboko”. Transfer stanica prioritet za grad Užice

Gradonačelnica ističe i da ovo “nije trenutak za politička prepucavanja, već isključivo za odgovoran pristup rešavanju problema.”

JEDINSTVENE RUČNO RAĐENE SVEĆE IZ TRIPKOVE 

Unikatne ukrasne sveće za svoju i tuđu dušu, kako ističe naša sagovornica, koja je i teoretski savladala tajne zanata i to potvrdila veštom rukom

 Počela je prijava poslodavaca za prijem učenika po dualnom modelu obrazovanja za narednu školsku godinu

Na osnovu izjava privrednika  u školskoj 2024 /25, na nivou Srbije  zahtev za obrazovanje po dualnom modelu podnelo je više od  4 400 učenika za u sistem dualnog obrazovanja

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up