Narednih dana bi trebalo da počne isplata poverilaca iz stečajne mase Fabrike reznog alata, pa će više stotina radnika konačno napalti svoja potraživanja. Izmirenje potraživanja može da očekuje i oko 1700 bivših radnika koji su svojevremeno tužili fabriku za neispalćene plate.
Najveći poverilac u stečaju FRA je Poreska uprava koja potražuje 146 miliona dinara. U prvom isplanom redu nalazi se i 200 bivših radnika kojima se duguju neisplaćene zarade, a iz stečajne mase moći će da se naplate i bivši radnivci koji su zaključili poravnanje sa fabrikom 2004 godine.
„Iako je kupac uplatio sredstva u decembru prošle godine , još uvek nije izvršena deoba ..iMao informaciju da su ta sredstva bila oročena, pa su 15. septembra postala raspoloživa. Čekamo pravosnažnost ešenja kako bi počela ispalta. Najava je d aće to uslediti 15. oktobra”, kaže Dušan Djelić predsednik Skupšine poverilaca Fra.
Na ime neisplaćenih zarada i na osnovu sudske presude iz 2004 godine , 1700 bivših radnika FRA, poverilaca potražuje oko milijardu dinara, uslov da se naplate i ovi poverioci jeste da su prijavili svoja potraživanja kada je otvoren stečajni postupak. Oni će moći da naplate svega 5 odsto od ukupnih potraživanja, jer nema dovoljno para u stečajnoj masi da se svi poverioci u potpunosti namire. N etereba zaboraviti da je lokacija 1 FRA prodata za samo 531 milion dinara, Lokacija 2 za 250 miliona dinara. Od tog iznosa 120 miliona je vraćeno Fondu za razvoj na ime kredita koji je fabrika podigla, pa je za raspodelu poveriocima preostalo oko 630 miliona dinara. Zakon predvidja da se Iz stečajne mase prioritetno namiruju troškovi stečajnog postupka, a tek zatim obaveze stečajne mase. Stečajni poverioci se svrstavaju u isplatne redove, pri čemu se stečajni poverioci nižeg isplatnog reda namiruju tek pošto se namire poverioci višeg isplatnog reda. U praksi bi to moglo da znači da u zavisnosti od stečajne mase je moguće da neki poverioci uopšte I ne mogu da se namire.
Fabrika je prodata kao celina, a trebalo je to drugačije da se uradi. Na lokaciji 1 ima ima oko 3ha gradjevinskog zemljišta. Tu su hale i 3 magacina gotovih proizvoda koji nisu popisani i nije utvrdjena tačna vrednost. Nadamo se da će ovih 5 odsto radnika dobiti dodatna sredstva Stečajni upravnik je iz stečajne mase izdvojio i 137 miliona za rešavanje problem otpadnih soli, koji još uvek nije rešen, a koje se nalaze na fabričkom parkingu i 99 miliona za ostale troškove. Stečaj se time neće završiti jer je preostalo i oko 7 ha zemljišta u Kulinovcima što će takodje biti predmet prodaje”, tvrdi Dušan Djelić predsednik Skupšine poverilaca
FRA je 2015. godine Uredbom Vlade Srbije proglašena za preduzeće od strateškog značaja za odbrambenu industriju, ali je u avgustu 2021. obustavila proizvodnju, a 452 radnika proglašena za tehnološki višak I dobili su otpremnine u okviru socijalnog programa koji je isplatila država. Stečaj nad Fabrikom je proglašen u januaru 2022. godine zbog prezaduženosti I nemogućnosti plaćanja dospelih obaveza. Dug fabrike je u tom trenutku iznosio 3,4 milijarde dinara pa je fabrički račun blokiran, a pošto u zakoknskom roku od 90 dana niko nije podneo plan reorganizacije fabrike, proglašen je bankrot, FRA je osnovana 1953 godine I bila je medju vodećim fabrikama u proizvodnji reznih alata I početkom devedesetih godina je zapošjavala više od 4 000 radnika.