Parkiranje u Čačku postaje sve veći problem. Jedno od rešenja koje se sve češće spominje je izgradnja javne garaže, na čemu Javno preduzeće Parking servis radi više od dve godine. Razlog zašto je išlo sve sporo je nedostatak urbanističkih planova, odnosno kašnjenje izrade Detaljnog urbanističkog plana Centar grada, koji je usvojen tek krajem prošle godine. Sada je i tim novousvojenim planom predviđeno da se garaža gradi kod taksi stanice kod malog parka, i imala bi oko 220 parking mesta.
„Osim parkirališta predviđeni su i komercijalni sadržaji, restoran, kancelarije… Videli su svi idejno rešenje i mislimo da će sve to ulepšati ovaj deo grada. Da nismo predstavili idejno rešenje ne bi došli u situaciju da se razmišlja u gradu o tome. U prethodnom periodu došlo je do izrade DUP-a. To je malo sve usporilo, nismo mogli da nastavimo rad na glavnom projektu jer nismo znali prave linije koje će biti. Pri kraju je urbanistički projekat i projekat preparcelacije. Zatim će se uraditi glavni projekat i dalje ulazimo u priču kako će se obezbediti novac”, kaže Zoran Blagojević, direktor Parking servisa.
Kako će se finansirati izgradnja javne garaže, iz budžeta grada, privatno-javnim partnerstvom ili koncesijom, za sada se ne još uvek ne zna. O tome će odluku doneti Grad nakon što se završi prikupljanje celokupne dokumentacije. Najmanje izgledna varijanta je koncesija, jer investitori, prema rečima direktora Blagojevića, u ovu vrstu posla ne ulaze ako je vrednost posla ispod deset miliona evra, dok bi izgradnja čačanske javne garaže koštala između 5 i 6 miliona evra.
„Ne sumnjam da postoje investitori koji bi želeli da u privatno-javnom partnerstvu izgrade garažu. U tom slučaju, pored glavnog projekta treba uraditi projekat privatno-javnog partnerstva gde se do tančina razrađuje odnos ulagača, prihodi, opravdanost ulaganja. Postoje razni modeli kako bi se deo ulaganja vratio, kroz cenu parkiranja ili model kroz objekte na garaži. O modelu izgradnje konačnu reč daće Grad Čačak”, objašnjava Blagojević.
Predsednik Udruženja parkirališta Srbije Radenko Vuković, vođen iskustvima Beograda, gde je nedavno sa kineskim partnerima dogovoreno koncesono ulaganje u izgradnju četiri garaže, preporučuje ovaj način izgradnje javnih garaža i u manjim sredinama.
„U narednom periodu gradićemo četiri podzemne garaže u Beogradu. Ušli smo u koncesiju sa firmom iz Kine i oni će narednih 40 godina upravljati garažama. Mislim da je to pravi put koji bi mogao da se primeni i u manjim sredinama. Ono što je bitno napomenuti, to je da će posle izgradnje garaža, operater u tim garažama biti Parking servis Beograd. Cene parkiranja biće u skladu sa odlukom Skupštine grada”, kaže Vuković.
Ekonomista Dragan Vučetić smatra da je javno-privatno partnerstvo najpogodnije za izgradnju javne garaže u Čačku pre svega zbog atraktivnosti lokacije i mogućnosti da se tu nađu i neki komercijalni sadržaji.
„Ako bilo koji privatni investitor vidi interes za ulaganje u saobraćajnu infrastrukturu, treba na tome raditi, da jednostavno rešimo veliki problem parkiranja. Nisam siguran da će postojati interesovanje koncesionara jer im se u ovom slučaju investicija ne bi vratila u nekom kratkom vremenskom periodu. Privatno-javno partnerstvo je najbolje, da Grad Čačak i privatni partner imaju zajednički interes i da jedni druge kontrolišu”, smatra Vučetić.
U Čačku prema podacima policije, ima oko 50.000 registrovanih vozila, dok Parking servis raspolaže sa oko 950 parking mesta.
Grad Beograd tenutno ima najviše javnih garaža – osam, a u toku je izgradnja još četiri. Niš je prvu javnu garažu dobio 2018. godine, dok Kruševac trenutno ima dve javne garaže i ulazi u posao izgradnje treće. Kragujevac bi do kraja godine trebalo da dobije prvu javnu garažu sa oko 400 parking mesta. Novi Sad ima jednu javnu garažu a u planu je izgradnja još šest. U toku je trženje partnera za taj posao. Užice je javnu garažu dobilo još 1992. godine. Zaječar ima javnu garažu i što je zanimljivo, parkiranje u njoj se ne naplaćuje, jer je izgrađena uz pomoć Evropske investicione banke.