Pet crnih ekoloških tačaka Srbije

Pet crnih ekoloških tačaka Srbije

17/09/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: Blic

Foto: Info Press

Nijedan od pet najvećih ekoloških problema Srbije nije od juče i ne može se rešiti već sutra. Ali iako na prvi pogled nije toliko uočljivo, Srbija je na putu da ih umanji i reši. Ovo su optimistične reči direktora Agencije za zaštitu životne sredine Srbije Filipa Radovića nakon što smo identifikovali pet ključnih problema koji ugrožavaju život građana i životnu sredinu naše zemlje: aerozagađenje, otpadne vode u gradovima, reke i jezera zatrpani đubretom, nestajanje šuma i gradnja mini-hidroelektrana.

Zagađenje vazduha u Srbiji ima alarmantne razmere. Od toga da rezultati merenja koncentracije polutanata pokazuju da je Beograd nekada najzagađenija prestonica u svetu, preko toga da, na primer, građani Valjeva i Užica duže od trećine godine udišu vazduh pun PM čestica koje je SZO proglasila odgovornim za preuranjenu smrt više od 5.000 ljudi svake godine u Srbiji, do toga da je nedavno, u jednom od pikova zagađenja, vazduh u Boru ocenjen kao opasan po život.

Dominantni izvori zagađenja vazduha u Srbiji su individualna ložišta, ali se ne mogu zanemariti ni industrijska postrojenja, ukazuje Radović. Jednostavno, to nije kao kada padne sneg, pa pričamo da li hoćemo ili nećemo da ga očistimo. Neophodna su sistemska rešenja i mislim da je Srbija sazrela da u tom smislu prati tekovine EU. Vlada Srbije je formirala Radnu grupu za smanjenje aerozagađenja na čijem je čelu premijerka, EPS je počeo da ulaže stotine miliona evra u projekte smanjenja zagađenja čiji su izvor njihova postrojenja, mnoge lokalne kotlarnice na ugalj i mazut se gase i prelaze na biomasu i gas, subvencionišu se lokalni projekti poboljšanja energetske efikasnosti i od ove godine prvi put kupovina hibridnih vozila… Potrebno je vreme da građani osete efekte, ali ovo je put – kaže direktor Agencije za zaštitu životne sredine.

Pored vazduha, koji možemo bukvalno da vidimo i osetimo, žitelje pogotovo većih gradova davi i smrad koji dolazi iz reka. Frapantno za 21. vek, ali u pojedinim mestima Srbije, naročito uz Dunav i Savu, fekalne kanalizacije izlivaju se direktno u reke! Još zapanjujući podatak je da je Beograd verovatno jedina evropska prestonica bez postrojenja za preradu otpadnih voda, pa tako godišnje u dve reke na kojima leži izlije oko 60.000 olimpijskih bazena fekalija!

Tačno je, ali Beograd sada konačno pravi sistem za preradu otpadnih voda, a takvi projekti postoje i realizuju se od Subotice do Vranja. Naime, nacionalni investicioni plan predsednika Republike predvideo je da se do 2025. godine uloži milijardu evra u ovu oblast. To je veoma značajno, jer će nam omogućiti da imamo čistiju vodu u gradovima, ali će biti i veliki generator novih radnih mesta – ohrabruje Radović.

Da scene u kojima nebrojena količina plastike pliva po površini vode nisu rezervisane samo za Gang, nego su, nažalost, prisutne i na srpskim rekama i jezerima, pokazala je prošlogodišnja velika ekološka akcija “Blica” u kojoj je sa više lokacija na 11 reka i pet jezera odneto blizu 2.000 kubika otpada.

Jedna reč i jedan posao dovešće do toga da takve scene nemamo na našim rekama i jezerima: reciklaža! Od 2012. godine do danas dupliran je koeficijent reciklaže ambalažnog otpada. Dok smo 2013. reciklirali 20 odsto, prethodne godine smo se približili cifri od blizu 60 procenata reciklirane ambalaže, što je ogroman pomak. Zasigurno je zadatak za novog ministra ekologije da donese odluku o fundamentalnoj promeni sistema i nadam se da će se odlučiti za depozitni sistem povraćaja ambalaže, što bi uključivalo da svaku ambalažu potrošač može vratiti i dobiti naknadu – smatra Radović.

Kao da klimatske promene zbog kojih šume u svetu nestaju nisu dovoljne, u Srbiji čitamo naslove o nekontrolisanoj seči zelenila u Beogradu, na Fruškoj gori, u Smederevskoj Palanci ili Aleksincu. S druge strane, Zakon o zaštiti životne sredine nalaže lokalnim samoupravama obavezu da usvoje odluku o upravljanju zelenim površinama, ali to je učinio tek mali broj gradova i opština.

Svake godine u svetu nestane površina šume veličine Austrije. Ekstremne klimatske promene mogu biti sprečene sadnjom milijardu hektara šuma, čime bi količina ugljen-dioksida u atmosferi bila smanjena za 25 odsto. Zbog mogućnosti da apsorbuje ugljen-dioksid, drveće je važno oružje u borbi protiv sve viših temperatura. Konačno, najbolji način da udišemo bolji vazduh i smanjimo efekte aerozagađenja jeste da radimo na pošumljavanju i ozelenjavanju urbanih sredina – jasan je direktor Agencije.

Kao nijedan pre njega, peta ekološka crna tačka Srbije podigla je pravu bunu građana – gradnja mini-hidroelektrana koja zacevljenjem reka predstavlja ekspresnu devastaciju prirode i živog sveta u vodotokovima i priobaljima. Obimno istraživanje Svetske organizacije za prirodu WWF Adria pokazalo je da je rekama u Srbiji, naročito brdsko-planinskim, na kojima su izgrađene MHE, načinjena nepovratna šteta i održivost njihovih ekosistema je snižena.

– Ovo je kompleksno pitanje. Ne možemo anatemisati jedan obnovljivi izvor energija zbog neodgovornog ponašanja pojedinaca. Pre svega, moramo da eliminišemo neodgovorne investitore koji će zarad profita čitavu reku staviti u cev. S druge strane, ne treba da odbacimo taj energetski potencijal jer, na primer, u Švajcarskoj i Austriji postoje hiljade mini-hidroelektrana koje rade tako da ne ugrožavaju prirodu i životnu sredinu – zaključuje Filip Radović.

, ,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Pet crnih ekoloških tačaka Srbije". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Veče frule „Duša frularskih priča“

U organizaciji Muzičkog društva „Srpski Zlatoust“ i pod pokroviteljstvom Gradskog kulturnog centra i grada Užica, po treći put će biti organizovano tradicionalno veče frule pod nazivom „Duša frularskih priča“. U okviru bogatog muzičkog… […]

Brend  ,,Plodovi  Srbije” uskoro  bogatiji  za  api  centar

Brend  ,,Plodovi Srbije” čije  je  sedište  u  selu  Ježevica kod  Čačka  uskoro  će  postati  bogatiji  za  api  centar .  Izgradnja  prve  sertifikovane  api  komore  je  pri   kraju ,  a ponosna  vlasnica brenda  Danijela … […]

Samouki metereolog iz Buara

Sedamdesetogodišnji Rade Jocić, nekadašnji radnik fabrike Prvi Partizan Fasau, penzionerske dane u užičkom selu Buar provodi neumorno prikupljajući podatke o vremenu. Za prognoze samoukog meteorologa, meštani tvrde da su nepogrešive. Meštani Buara ne… […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
82

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Pet crnih ekoloških tačaka Srbije

17/09/2020
Autor:
Info Press
Izvor: Blic
Foto: Info Press

Nijedan od pet najvećih ekoloških problema Srbije nije od juče i ne može se rešiti već sutra. Ali iako na prvi pogled nije toliko uočljivo, Srbija je na putu da ih umanji i reši. Ovo su optimistične reči direktora Agencije za zaštitu životne sredine Srbije Filipa Radovića nakon što smo identifikovali pet ključnih problema koji ugrožavaju život građana i životnu sredinu naše zemlje: aerozagađenje, otpadne vode u gradovima, reke i jezera zatrpani đubretom, nestajanje šuma i gradnja mini-hidroelektrana.

Zagađenje vazduha u Srbiji ima alarmantne razmere. Od toga da rezultati merenja koncentracije polutanata pokazuju da je Beograd nekada najzagađenija prestonica u svetu, preko toga da, na primer, građani Valjeva i Užica duže od trećine godine udišu vazduh pun PM čestica koje je SZO proglasila odgovornim za preuranjenu smrt više od 5.000 ljudi svake godine u Srbiji, do toga da je nedavno, u jednom od pikova zagađenja, vazduh u Boru ocenjen kao opasan po život.

Dominantni izvori zagađenja vazduha u Srbiji su individualna ložišta, ali se ne mogu zanemariti ni industrijska postrojenja, ukazuje Radović. Jednostavno, to nije kao kada padne sneg, pa pričamo da li hoćemo ili nećemo da ga očistimo. Neophodna su sistemska rešenja i mislim da je Srbija sazrela da u tom smislu prati tekovine EU. Vlada Srbije je formirala Radnu grupu za smanjenje aerozagađenja na čijem je čelu premijerka, EPS je počeo da ulaže stotine miliona evra u projekte smanjenja zagađenja čiji su izvor njihova postrojenja, mnoge lokalne kotlarnice na ugalj i mazut se gase i prelaze na biomasu i gas, subvencionišu se lokalni projekti poboljšanja energetske efikasnosti i od ove godine prvi put kupovina hibridnih vozila… Potrebno je vreme da građani osete efekte, ali ovo je put – kaže direktor Agencije za zaštitu životne sredine.

Pored vazduha, koji možemo bukvalno da vidimo i osetimo, žitelje pogotovo većih gradova davi i smrad koji dolazi iz reka. Frapantno za 21. vek, ali u pojedinim mestima Srbije, naročito uz Dunav i Savu, fekalne kanalizacije izlivaju se direktno u reke! Još zapanjujući podatak je da je Beograd verovatno jedina evropska prestonica bez postrojenja za preradu otpadnih voda, pa tako godišnje u dve reke na kojima leži izlije oko 60.000 olimpijskih bazena fekalija!

Tačno je, ali Beograd sada konačno pravi sistem za preradu otpadnih voda, a takvi projekti postoje i realizuju se od Subotice do Vranja. Naime, nacionalni investicioni plan predsednika Republike predvideo je da se do 2025. godine uloži milijardu evra u ovu oblast. To je veoma značajno, jer će nam omogućiti da imamo čistiju vodu u gradovima, ali će biti i veliki generator novih radnih mesta – ohrabruje Radović.

Da scene u kojima nebrojena količina plastike pliva po površini vode nisu rezervisane samo za Gang, nego su, nažalost, prisutne i na srpskim rekama i jezerima, pokazala je prošlogodišnja velika ekološka akcija “Blica” u kojoj je sa više lokacija na 11 reka i pet jezera odneto blizu 2.000 kubika otpada.

Jedna reč i jedan posao dovešće do toga da takve scene nemamo na našim rekama i jezerima: reciklaža! Od 2012. godine do danas dupliran je koeficijent reciklaže ambalažnog otpada. Dok smo 2013. reciklirali 20 odsto, prethodne godine smo se približili cifri od blizu 60 procenata reciklirane ambalaže, što je ogroman pomak. Zasigurno je zadatak za novog ministra ekologije da donese odluku o fundamentalnoj promeni sistema i nadam se da će se odlučiti za depozitni sistem povraćaja ambalaže, što bi uključivalo da svaku ambalažu potrošač može vratiti i dobiti naknadu – smatra Radović.

Kao da klimatske promene zbog kojih šume u svetu nestaju nisu dovoljne, u Srbiji čitamo naslove o nekontrolisanoj seči zelenila u Beogradu, na Fruškoj gori, u Smederevskoj Palanci ili Aleksincu. S druge strane, Zakon o zaštiti životne sredine nalaže lokalnim samoupravama obavezu da usvoje odluku o upravljanju zelenim površinama, ali to je učinio tek mali broj gradova i opština.

Svake godine u svetu nestane površina šume veličine Austrije. Ekstremne klimatske promene mogu biti sprečene sadnjom milijardu hektara šuma, čime bi količina ugljen-dioksida u atmosferi bila smanjena za 25 odsto. Zbog mogućnosti da apsorbuje ugljen-dioksid, drveće je važno oružje u borbi protiv sve viših temperatura. Konačno, najbolji način da udišemo bolji vazduh i smanjimo efekte aerozagađenja jeste da radimo na pošumljavanju i ozelenjavanju urbanih sredina – jasan je direktor Agencije.

Kao nijedan pre njega, peta ekološka crna tačka Srbije podigla je pravu bunu građana – gradnja mini-hidroelektrana koja zacevljenjem reka predstavlja ekspresnu devastaciju prirode i živog sveta u vodotokovima i priobaljima. Obimno istraživanje Svetske organizacije za prirodu WWF Adria pokazalo je da je rekama u Srbiji, naročito brdsko-planinskim, na kojima su izgrađene MHE, načinjena nepovratna šteta i održivost njihovih ekosistema je snižena.

– Ovo je kompleksno pitanje. Ne možemo anatemisati jedan obnovljivi izvor energija zbog neodgovornog ponašanja pojedinaca. Pre svega, moramo da eliminišemo neodgovorne investitore koji će zarad profita čitavu reku staviti u cev. S druge strane, ne treba da odbacimo taj energetski potencijal jer, na primer, u Švajcarskoj i Austriji postoje hiljade mini-hidroelektrana koje rade tako da ne ugrožavaju prirodu i životnu sredinu – zaključuje Filip Radović.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Pet crnih ekoloških tačaka Srbije". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Veče frule „Duša frularskih priča“

U organizaciji Muzičkog društva „Srpski Zlatoust“ i pod pokroviteljstvom Gradskog kulturnog centra i grada Užica, po treći put će biti organizovano tradicionalno veče frule pod nazivom „Duša frularskih priča“. U okviru bogatog muzičkog… […]

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up