Ovako se čuva životna sredina – Mira i Vesna od kesa prave torbe, podmetače, kutije za nakit

Ovako se čuva životna sredina – Mira i Vesna od kesa prave torbe, podmetače, kutije za nakit

10/10/2020

Autor: 

Info Press

Izvor: RTS

Foto: RTS

Rođene sestre Mira Sibinović i Vesna Čanaćević iz Štrpca na Kosovu i Metohiji, na kreativan način brinu o životnoj sredini. Njihova misija je smanjenje plastike kroz reciklažu štetnog materijala, koji zahvaljujući inovativnim idejama i vrednim rukama umesto na deponiji, završi u domaćinstvu – kao predmet koji dobija novu upotrebnu vrednost. Njihova priča je počela još u detinjstvu, kada su umesto lutaka, kod drugarica nosile ručne radove.

Krajem prošle godine i početkom ove u centru pažnje bile su plastične kese i njihovo štetno delovanje na životnu sredinu. Kako bi se smanjila upotreba plastike, u prodavnicama je uvedeno njihovo plaćanje.

Onda je korona “ukrala” fokus ovoj važnoj temi i pomerila ga na štetnost medicinskog otpada, tj. hirurških maski koje nažalost često viđamo bačene posred ulice. Ali, hajde da se vratimo na plastične kese…

Do sada su se mnogi građani navikli na cegere raznih vrsta i dezena, pa kese gotovo da i ne koriste. Ipak, godinama su pravljene gomile zaliha u svakoj kući, jer, po starom srpskom običaju svako domaćinstvo u nekoj fioci ima kesu punu kesa.

E pa, jedna porodica je više nema. Bar ne u tom obliku. Kese su uspešno reciklirane i zahvaljujući veštim rukama Mire Sibinović iz Štrpca postale su torbe, kutije za nakit, neseseri za šminku, podmetači, pa čak i prostirke za plažu.

Prema njenim rečima, briga o životnoj sredini kod nje se javila mnogo pre nego što je to postalo moderno, ali i neophodno.

“Reciklažom kesa i pravljenjem raznih praktičnih komada od njih počela sam da se bavim još pre više od 20 godina. Pošto živim u malom mestu, u to vreme komunalna služba nije odnosila smeće, nego se sve bacalo u reke. Kada sam posle jedne šetnje po prirodi videla koliko su naše reke ‘okićene’ smećem i kesama, poželela sam da nešto tu promenim. Rešila sam da bar kese i plastični otpad iz moje kuće ne završe u našim planinskim rekama. Tako sam došla na ideju da od njih napravim nešto korisno. Kese sam sakupljala godinama, onda sam ih pretvarala u repro materijal, tj. u konac, od kojeg sam kasnije plela razne suvenire – podmetače, korpice, nesesere, torbe i tome slično”, priseća se Mira.

Prema onome da je jednoj plastičnoj kesi potrebno hiljadu godina da se razloži, ovaj poduhvat ima veliki plus, jer će i torbe i neseseri koje je ona isplela takođe biti dugovečni.

Pritom, imaju dodatnu vrednost jer su ručno rađeni, a u njihovu izradu je pored talenta i veštine uloženo i vreme potrošeno na seckanje kesa na trakice, zatim pravljenje konca, motanje klupka i na kraju štrikanje.

Krajnji porizvod – upotrebljivi komadi, čistije reke, manje smeća u prirodi, ponovo upotrebljena plastika i srećnija planeta.

Danas Mira, ali i njeni ukućani, ponosno nose nesesere, korpice i torbe napravljene od kesa. Mirini radovi privlače pažnju i nailaze na pozitivne reakcije gde god da se pojave. Često dobija i ponude da i drugima isplete ceger od iskorišćenih kesa.

Mira i njena sestra Vesna se bave ručnim radovima oduvek. Obe fakultetski obrazovane i sa poslom u struci, svakog dana, osim naravno nedeljom i za praznik, kako to inače biva, heklaju, štrikaju, šiju i vezu. Imale su sreće da su se udale jedna drugoj u komšiluku, pa godinama neguju ritual ispijanja kafe u kući ili na terasi.

Međutim, ruke skidaju sa igle samo kad treba da uzmu šolju. Zato vole da citiraju glumicu Tanju Bošković, koja kaže da ženske ruke nikada ne treba da miruju. Ručni radovi koji nastanu, ne samo da su im hobi već i velika ljubav koju su nasledile od njihove majke, poznate po stotinama vunenih čarapa koje je do sada isplela.

Tokom zimskih meseci, u njihovim rukama se obično vrte debele igle i vunica, često igraju heklica i pamuk. Pored desetina kapa, šalova, popkica i prsluka za bebe i još mnogo čega, sa čime završavaju zimsku sezonu, prolećnu i letnju otvaraju sa novim idejama.

I ono što je najvažnije, za sve to, uglavnom ne koriste nove vunice, nego rasparaju stare džempere, bluze, šalove i sve ono što se više ne koristi. Na taj način, prekomerenom konzumerizmu koji sve više uzima maha, staju na put.

Ideje im nisu izostale ni tokom vanrednog stanja i epidemije korona virusa. Štaviše zbog proređenih odlazaka na posao, imale su više vremena za rukotvorine.

Tako se između dva gutljaja kafe rodila nova ideja – opet reciklaža, jer u njihovim kućama se ništa ne baca.

Sada nečega što većina žena ima na pretek i baca na tone, jer sve sve mi znamo koliko iritantno može da bude kada pukne čarapa uglavnom namenjena za jednokratnu upotrebu. Ali, uz malo kreativnosti, te iste čarape mogu da postanu tepih, tvrdi Vesna Čanaćević.

“U svakoj kući postoji kesa puna kesa, a ja sam u mojoj našla kesu punu čarapa. Od malena imam uviđaj u to da od ničega može da se napravi nešto jer imam dve tetke šnajderke koje su nam nekad pravile odevne predmete od jastučnica, prekrivača itd. Da pravim tepihe od unihop čarapa došla sam na ideju u doba korone. Radila sam u banci, a opšte je pravilo da na tom radnom mestu nikada ne smeš biti bos. Ja sam zato stalno kupovala, čuvala, cepala i skladištila te čarape. Onda sam rešila da od njih napravim staze za spavaću sobu. Reciklirala sam materijal koji bi završio na nekoj deponiji, i razlagao bi se mnogo godina. Ja sam to iskoristila i napravila tepihe koje su osvežili moju spavaću sobu”, kazala je ona.

Vesna kaže da je za podlogu iskoristila dotrajalu gumenu stazu koja je bila “zrela” za bacanje. Čarape su je oživele, pretvorivši je u moderan tepih. Krajnji rezultat – “obučen pod” i manje smeća za srećniju i čistiju planetu.

,

Napišite komentar za ovaj članak

spisak dosadašnjih komentara za ovaj članak

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom.
Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara.
Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Ovako se čuva životna sredina – Mira i Vesna od kesa prave torbe, podmetače, kutije za nakit". 
Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

Za sve naše klijente odobravamo posebne mesečne popuste i akcije kao i stalne popuste za penzionere, lica sa troje i više dece kao i za nezaposlena lica, popust 28%.

BAVARIA TEAM ČAČAK I BAVARIA CENTAR PRELJINA – AMSS

U našim poslovnicama u Bavaria centar Preljina i Bavaria Team Čačak, Vašu registraciju mozete platiti na više mesečnih rata putem čekova gradjana, putem administrativne zabrane.

Kliknite ovde za sve oglase

pročitaj još sličnih vesti

OBELEŽENA GODIŠNJICA EKSPLOZIJE U TREZORIMA

Svake godine, pa tako i ove, obeležena je 83 godišnjica tragično nastradalim radnicima i građanima u Fabrici oružja i municije 22. novembra 1941. godine

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Veče frule „Duša frularskih priča“

U organizaciji Muzičkog društva „Srpski Zlatoust“ i pod pokroviteljstvom Gradskog kulturnog centra i grada Užica, po treći put će biti organizovano tradicionalno veče frule pod nazivom „Duša frularskih priča“. U okviru bogatog muzičkog… […]

Brend  ,,Plodovi  Srbije” uskoro  bogatiji  za  api  centar

Brend  ,,Plodovi Srbije” čije  je  sedište  u  selu  Ježevica kod  Čačka  uskoro  će  postati  bogatiji  za  api  centar .  Izgradnja  prve  sertifikovane  api  komore  je  pri   kraju ,  a ponosna  vlasnica brenda  Danijela … […]

Kliknite ovde za sve vesti iz društva

pretraži sajt

Broj pregleda

Brojač
54

Pregleda do sada

Hvala što pratite naš portal.

najnovije vesti

Podelite objavu

Kliknite na znak plus

Podelite vest na društvenim mrežama.

Zapratite nas na fejsbuku

VRATITE SE NA POČETAK STRANE

Impresum  •  Marketing  •  Kontakt informacije  •  Uslovi korišćenja  •  Politika privatnosti  •  Deklaracija o kolačićima  •  Pristup podacima 

2024 © Info Press - Sva prava zadržana. Web design by Real Media Factory

Ovako se čuva životna sredina – Mira i Vesna od kesa prave torbe, podmetače, kutije za nakit

10/10/2020
Autor:
Info Press
Izvor: RTS
Foto: RTS

Rođene sestre Mira Sibinović i Vesna Čanaćević iz Štrpca na Kosovu i Metohiji, na kreativan način brinu o životnoj sredini. Njihova misija je smanjenje plastike kroz reciklažu štetnog materijala, koji zahvaljujući inovativnim idejama i vrednim rukama umesto na deponiji, završi u domaćinstvu – kao predmet koji dobija novu upotrebnu vrednost. Njihova priča je počela još u detinjstvu, kada su umesto lutaka, kod drugarica nosile ručne radove.

Krajem prošle godine i početkom ove u centru pažnje bile su plastične kese i njihovo štetno delovanje na životnu sredinu. Kako bi se smanjila upotreba plastike, u prodavnicama je uvedeno njihovo plaćanje.

Onda je korona “ukrala” fokus ovoj važnoj temi i pomerila ga na štetnost medicinskog otpada, tj. hirurških maski koje nažalost često viđamo bačene posred ulice. Ali, hajde da se vratimo na plastične kese…

Do sada su se mnogi građani navikli na cegere raznih vrsta i dezena, pa kese gotovo da i ne koriste. Ipak, godinama su pravljene gomile zaliha u svakoj kući, jer, po starom srpskom običaju svako domaćinstvo u nekoj fioci ima kesu punu kesa.

E pa, jedna porodica je više nema. Bar ne u tom obliku. Kese su uspešno reciklirane i zahvaljujući veštim rukama Mire Sibinović iz Štrpca postale su torbe, kutije za nakit, neseseri za šminku, podmetači, pa čak i prostirke za plažu.

Prema njenim rečima, briga o životnoj sredini kod nje se javila mnogo pre nego što je to postalo moderno, ali i neophodno.

“Reciklažom kesa i pravljenjem raznih praktičnih komada od njih počela sam da se bavim još pre više od 20 godina. Pošto živim u malom mestu, u to vreme komunalna služba nije odnosila smeće, nego se sve bacalo u reke. Kada sam posle jedne šetnje po prirodi videla koliko su naše reke ‘okićene’ smećem i kesama, poželela sam da nešto tu promenim. Rešila sam da bar kese i plastični otpad iz moje kuće ne završe u našim planinskim rekama. Tako sam došla na ideju da od njih napravim nešto korisno. Kese sam sakupljala godinama, onda sam ih pretvarala u repro materijal, tj. u konac, od kojeg sam kasnije plela razne suvenire – podmetače, korpice, nesesere, torbe i tome slično”, priseća se Mira.

Prema onome da je jednoj plastičnoj kesi potrebno hiljadu godina da se razloži, ovaj poduhvat ima veliki plus, jer će i torbe i neseseri koje je ona isplela takođe biti dugovečni.

Pritom, imaju dodatnu vrednost jer su ručno rađeni, a u njihovu izradu je pored talenta i veštine uloženo i vreme potrošeno na seckanje kesa na trakice, zatim pravljenje konca, motanje klupka i na kraju štrikanje.

Krajnji porizvod – upotrebljivi komadi, čistije reke, manje smeća u prirodi, ponovo upotrebljena plastika i srećnija planeta.

Danas Mira, ali i njeni ukućani, ponosno nose nesesere, korpice i torbe napravljene od kesa. Mirini radovi privlače pažnju i nailaze na pozitivne reakcije gde god da se pojave. Često dobija i ponude da i drugima isplete ceger od iskorišćenih kesa.

Mira i njena sestra Vesna se bave ručnim radovima oduvek. Obe fakultetski obrazovane i sa poslom u struci, svakog dana, osim naravno nedeljom i za praznik, kako to inače biva, heklaju, štrikaju, šiju i vezu. Imale su sreće da su se udale jedna drugoj u komšiluku, pa godinama neguju ritual ispijanja kafe u kući ili na terasi.

Međutim, ruke skidaju sa igle samo kad treba da uzmu šolju. Zato vole da citiraju glumicu Tanju Bošković, koja kaže da ženske ruke nikada ne treba da miruju. Ručni radovi koji nastanu, ne samo da su im hobi već i velika ljubav koju su nasledile od njihove majke, poznate po stotinama vunenih čarapa koje je do sada isplela.

Tokom zimskih meseci, u njihovim rukama se obično vrte debele igle i vunica, često igraju heklica i pamuk. Pored desetina kapa, šalova, popkica i prsluka za bebe i još mnogo čega, sa čime završavaju zimsku sezonu, prolećnu i letnju otvaraju sa novim idejama.

I ono što je najvažnije, za sve to, uglavnom ne koriste nove vunice, nego rasparaju stare džempere, bluze, šalove i sve ono što se više ne koristi. Na taj način, prekomerenom konzumerizmu koji sve više uzima maha, staju na put.

Ideje im nisu izostale ni tokom vanrednog stanja i epidemije korona virusa. Štaviše zbog proređenih odlazaka na posao, imale su više vremena za rukotvorine.

Tako se između dva gutljaja kafe rodila nova ideja – opet reciklaža, jer u njihovim kućama se ništa ne baca.

Sada nečega što većina žena ima na pretek i baca na tone, jer sve sve mi znamo koliko iritantno može da bude kada pukne čarapa uglavnom namenjena za jednokratnu upotrebu. Ali, uz malo kreativnosti, te iste čarape mogu da postanu tepih, tvrdi Vesna Čanaćević.

“U svakoj kući postoji kesa puna kesa, a ja sam u mojoj našla kesu punu čarapa. Od malena imam uviđaj u to da od ničega može da se napravi nešto jer imam dve tetke šnajderke koje su nam nekad pravile odevne predmete od jastučnica, prekrivača itd. Da pravim tepihe od unihop čarapa došla sam na ideju u doba korone. Radila sam u banci, a opšte je pravilo da na tom radnom mestu nikada ne smeš biti bos. Ja sam zato stalno kupovala, čuvala, cepala i skladištila te čarape. Onda sam rešila da od njih napravim staze za spavaću sobu. Reciklirala sam materijal koji bi završio na nekoj deponiji, i razlagao bi se mnogo godina. Ja sam to iskoristila i napravila tepihe koje su osvežili moju spavaću sobu”, kazala je ona.

Vesna kaže da je za podlogu iskoristila dotrajalu gumenu stazu koja je bila “zrela” za bacanje. Čarape su je oživele, pretvorivši je u moderan tepih. Krajnji rezultat – “obučen pod” i manje smeća za srećniju i čistiju planetu.

Napiši komentar

komentari

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena * zvezdicom. Info Press zadržava pravo izbora komentara koji će biti objavljeni, kao i pravo skraćivanja komentara. Komentare koji sadrže govor mržnje, uvrede i psovke, kao i komentare koji se ne odnose na vest, ne objavljujemo.
Spisak dosadašnjih komentara za članak "Ovako se čuva životna sredina – Mira i Vesna od kesa prave torbe, podmetače, kutije za nakit". Podelite vaše mišljenje sa nama. Pošaljite komentar klikom na dugme - napišite komentar.

Najnoviji oglasi

Izdaje se radionica za mehaničarske i limarsko-farbarske usluge u Čačku

Izdajem radionicu za mehaničarske usluge sa 4 dizalice u užem centru grada. Izdajem radionicu za limarsko- farbarske usluge sa komorom u užem centru grada. Informacije možete dobiti na: 062/162 1111

“VINOMANIJA” ZLATIBOR 27.07.2024.GODINE PREZENTACIJA HYUNDAI “TUCSTON” – TERASA I PLATO ISPRED HOTELA PALISAD

Pridružite nam se na Festivalu  “Vinomanija” na Zlatiboru 27. julai otkrite najnovi model Hyundai Tuscona iz 2024. godine

Izdaje se stan kod hotela “Morava” u Čačku

Izdajem stan stan u kvalitetnoj novogradnji kog hotela Morava u Čačku. Stan je kompletno namešten, površine 35 m2. Informacije možete dobiti na: 064/ 148 03 77 064 /510 78 33

Pogledaj sve oglase

Pročitaj slične vesti

OBELEŽENA GODIŠNJICA EKSPLOZIJE U TREZORIMA

Svake godine, pa tako i ove, obeležena je 83 godišnjica tragično nastradalim radnicima i građanima u Fabrici oružja i municije 22. novembra 1941. godine

Gradjani predlažu investicije za narednu godinu 

Praksa je pokazala da gradjani vole da se pitaju , odnosno da daju svoje sugestije I predloge o izgradnji nekih infrastrukturnih objekata koji nedostaju u njihovoj lokalnoj zajednici.

Prvi sneg nije doneo veće probleme u Užicu

Sneg koji je noćas i jutros padao na području Grada Užica, kao i na teritoriji užičkih seoskih mesnih zajednica, nije izazvao veće probleme. U višim delovima grada formiran je snežni pokrivač od deset… […]

Pogledaj sve vesti

pretraži sajt

Zapratite nas na fejsbuku

redakcija@infopress.rs

Marketing@infopress.rs

VRATITE SE NA POČETAK STRANE
angle-double-up