Zabrana korišćenja plastičnih kesa u Beogradu stupila je na snagu 1. januara, ali kažnjavanja za nepoštovanje ove odluke neće biti barem do druge polovine godine, saznaje “Blic”.
Trgovcima je od prvog dana 2020. zabranjeno korišćenje plastičnih kesa u prodavnicama i na pijacama, te im je naloženo da koriste isključivo biorazgradive ili papirne. Međutim, već posle par dana ispostavilo se da je realizacija same odluke problematična, pošto je utvrđeno da su sve biorazgradive kese koje su se našle u upotrebi isto tako otrovne i opasne kao i one plastične koje su pre njih korišćene!
– Odlukom o uslovima korišćenja kesa za isporuku robe na mestu prodaje roba i usluga definisana je plastična kesa koja mora biti oksorazgradiva odnosno biorazgradiva, i mora da sadrži aditive koji se dodaju u procesu proizvodnje, tako da one vremenom ubrzavaju fragmentaciju plastičnog materijala u mikrofragmente. Kako su trgovci izrazili potrebu za upotrebom kesa proizvedenih potpuno od biorazgradivog materija, bez potrebe dodavanja aditiva u procesu proizvodnje, neophodno je i ove kese predvideti novim pravilnikom – rekli su za “Blic” iz Sekretarijata za zaštitu životne sredine.
Inspektori su u prethodnih mesec i po dana kontrolisali da li su plastične kese i dalje u upotrebi, ali nisu kažnjavali. I tako će, po svemu sudeći, nastaviti i narednih meseci.
– Data je preporuka svim opštinskim komunalnim inspekcijama na teritoriji grada Beograda da u narednom periodu, zaključno sa junom 2020. godine, vrše savetodavni inspekcijski nadzor, bez primene kaznenih odredbi navedene odluke – zaključuju u odgovoru za “Blic” iz nadležnog sekretarijata.
A kakva je situacija na terenu? Na pijaci Zeleni venac prodavci se kunu da prodaju robu isključivo u biorazgradivim kesama.
– Ne koristimo plastične kese, robu pakujemo isključivo u biorazgradive. Sve u skladu sa zakonom – navodi jedan od prodavaca i pokazuje kako je na kesi utisnut natpis “biorazgradiva”.
Međutim, kupci baš i nisu uvereni u ove novitete.
– Ma kakve biorazgradive kese, koriste iste one kese od pre, samo su im odštampali natpis da su biorazgradive – rekla je jedna starija sugrađanka.
ZABRANJENE U EVROPI
– U kese koje se nalaze na našem tržištu dodaju se aditivi kako bi se lakše razgrađivale. To se u Evropi zove oksidegrabilne i one su zabranjene zbog toga što je ustanovljeno da se one samo rasparčavaju i stvaraju još brže onu mikroplastiku koja zagađuje vodotokove i mora – objasnila je ranije prof. dr Branka Binić, šef katedre na Tehnološkom fakultetu u Novom Sadu.