Na Spomen kompleksu Kadinjača obeležena je 77. godišnjica bitke u kojoj je na današnji dan izginuo ceo Užički radnički bataljon, braneći tada jedinu slobodnu teritoriju u Evropi – Užičku Republiku. Izginulim herojima na Kadinjači služen je danas parastos, a vence su kod spomenika položili predstavnici Vlade Srbije i grada Užica, Vojske Srbije, SUBNOR-a, potomci i prijatelji poginulih radnika.
Memorijalni kompleks na Kadinjači kod Užica svedoči o herojskim novembarskim danima 1941. godine kada su pripadnici Radničkog bataljona kojim je komandovao Andrija Ðurović i Užičkog partizanskog odreda pod komandom Dušana Jerkovića, pružili žestok otpor tada daleko nadmoćnijem neprijatelju koji započeo ofanzivu na jedinu slobodnu teritoriju u tadašnjoj Evropi – Užičku Republiku.
“Njih tri stotine boraca naoružanih duhom slobode protiv tri hiljade do zuba naoružanih fašista. Kada je i zadnja cev radničkog bataljona utihnula silnicima je bio otvoren put prema Užicu. Nakon 67 dana, sa sutonom utihnula je i sloboda tog 29. novembra 1941. Utihnuo je, bolje rečeno, samo njen plamen jer žar iz koga će se plamen ponovo razbuktati nosio je svaki borac i nikada neće biti ugašen“, rekao je osvrćući se na istoriju ove slavne bitke danas na Kadinjači Nenad Nerić, državni sekretar Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja.
Upravo taj slobodarski žar nasledila su i današnja pokoljenja, rekao je predsednik užičke Skupštine odavajući poštu izginulim herojima Kadinjače.
„Naš dug je da pamtimo žrtve i sve one koji su duboko verovali da je sloboda vredna i onog najvrednijeg što svako od nas ima , a to je život. Ovi heroji birali su put otpotra i borbe protiv svih i svega što je stajalo na putu dostojanstvenog života i slobode.“
U SFRJ 29. novembar slavio se kao državni praznik – Dan Republike, a do pred kraj osamdesetih godina prošlog veka na današnji dan užički djaci prvaci na Spomen kompleksu Kadinjača primali su pionirske kape i marame i polagali Pionirsku zakletvu.