Potredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović. , najavljuje da je Ministarstvo zaštite životne sredine spremno da odustane od kapitalnog projekta proširenja i modernizacije regionalne deponije “Duboko” u Užicu, nakon što je ta lokalna samouprava odlučila da zatvori deponiju. U isto vreme gradonačelnik Čačka Milun Todorović smatra da regionalna deponija Duboko treba da opstane I najavljuje da će se o budućnosti deponije Duboko odlučivati na sastanku, koji će biti održan 20 . novembra u Beogradu.
Gradonačelnik Čačka izričit je u stavu da deponija Duboko nema alternativu I da je ona jedino rešenje za odlaganje komunalnog otpada za grad Čačak. Da li tako biti I ubuduće zavisiće I od stavova svih ostalih osnivača deponije Duboko I naravno resornog ministarstva, a prva prilika da se vidi namera svih korisnika deponije biće već za desetak dana kada će biti održan sastanak u Beogradu.
“I dalje sam stava da Regionalna deponija treba da opstane. 20. novembra imamo zajednički sastanak svih 9 lokalnih samouprava I Ministarstva zaštite životne sredine. Jedina tema je budućnost regionalne deponije. Mi ćemo braniti stanovište, I ot ne samo Čačak već I ostale samouprave, da deponija opstane, da vidimo koliki je novac u pitanju, šta sve nedostaje da se proširi telo deponije, ali I da zauzmemo zajednnički stav kako da u narednom periodu odvozimo mokru farkciju smeća koje se generiše u našem gradu” , ističe gradonačelnik čačka Milun Todorović .
Iako bi realizacija projekta regionalne deponije Duboko osigurala upravljanje otpadom po najsavremenijim standardima u narednih 20 setak godina za više od 300.000 stanovnika zapadne Srbije usled, kako kako kaže ministarka Vujović kontinuiranog nezadovoljstva građana okupljenih u različitim udruženjima, koje je početkom ove sedmice preraslo i u fizički obračun, realizacija projekta će biti obustavljena.
“Država je za regionalni centar “Duboko” u Užicu obezbedila više od 30 miliona evra, ali s obzirom da izostaje saglasnost osnivača regionalnog centra – devet gradova i opština koji ka njemu gravitiraju, kao i građana, Ministarstvo će obustaviti projekat. Spremni smo da podržimo tu njihovu odluku, iako bi planiranim ulaganjem problem neadekvatnog odlaganja otpada bio bi rešen za devet lokalnih samouprava za najmanje 20 narednih godina. Rezervisana sredstva još nisu dodeljena i u narednom periodu donećemo odluku o njihovom preusmeravanju u izgradnju savremene zelene infrastrukture u nekom od drugih regiona u Srbiji. Ovakva investicija je neophodna svim regionima, a biće realizovana tamo gde postoji saglasnost jedinica lokalne samouprave i volja građana”, Irena Vujović ministarka zaštite životne sredine.
Vujović je istakla da su, zbog obustavljanja projekta proširenja, stabilizacije i modernizacije Regionalnog centra “Duboko”, i sve lokalne samouprave osnivači tog regiona – Arilje, Bajina Bašta, Kosjerić, Požega, Čajetina, Čačak, Ivanjica i Lučani, takođe u obavezi da obezbede alternativnu sanitarnu lokaciju za odlaganje otpada.
Komunalnii otpad iz Čačka za sada se odvozi na deponije u Lapovu I Jagodini, a na transfer stanici u Prelićima trenutno ima oko 2 800 .Očekuje se da u narednih nekoliko nedelja sve preostale količine budu otpremljen na deponiju u Lapovu. Sa druge strane ministarka najavljuje se apsolutno neće tolerisati stvaranje novih nesanitarnih deponija na njihovim teritorijama, već samo odgovorno odlaganje otpada po savremenim standardima na nekoj od sanitarnih lokacija .