Oko 3500 smetlišta i divljih deponija trenutno postoji u Srbiji, neke su od procena. Ipak, tokom septembra biće očišćeno 500 divljih deponija u 43 grada i opštine, najvaljeno je iz Ministarstva za zaštitu životne sredine.
Samo u Pirotu je registrovano 19 divljih deponija, na kojima se uglavnom baca kabasti otpad. Ukoliko nesavesne građane, inspekcija ne zatekne na licu mesta, nemoguće ih je kazniti, javlja RTS.
– Mi imamo veći broj deponija na obodu grada i imamo specifikaciju potrebnih sredstava. Mi smo ove godine konkurisali kod resoronog ministarstva zaštite životne sredine za sredstva, na žalost nismo dobili sredstva – kaže Bojan Pešić, iz gradske uprave Pirot.
Kako je navedeno, iznad Pirota ima zvanična lokacija na kojoj je dozvoljeno odlaganje čvrstog otpada. Međutim, ne retko, slični prizori, mogu se videti u samom gradu i to pored kontejnera.
U okolini Valjeva, od 14 crnih ekoloških tačaka, planirano je da se ukloni 7 divljih deponija.
– Prolaze ljudi, teraju pune prikolice, a ko je to, ja ne znam.
Za razliku od Pirota, Valjevo je dobilo sredstva od resornog ministarstva.
– Uklanjanjem tih deponija, uklonićemo oko 320 tona smeća, koje se prostire na oko 225 metara kvadratnih. Vrednost ugovora koji smo potpisali sa ministarstvom za taj projekat iznosi milion i 165 hiljada dinara – navodi Nemanja Petrović, zamenik gradonačelnik Valjeva.
Decenijama se neodgovorno bacanje otpada, podvodilo pod naše naravi. Iskustva nekih evropskih zemalja, kazuju da se čišćenje savesti, najbolje obavi udarcem po novčaniku. Posle plaćene kazne, svako će dobro razmisliti, gde će i kako bacati đubre.