U sredu, 16. oktobra 2019. godine na Fakultetu tehničkih nauka u Čačku održano je predavanje na temu: „Energija kao jedan od najvećih izazova čovečanstva u XXI veku”. Predavanje je realizovao prof. dr Velimir R. Radmilović, redovni profesor Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu i dopisni član SANU.
U ime kolektiva Fakulteta tehničkih nauka u Čačku, profesora Velimira Radmilovića i prisutne pozdravili su dekan prof. dr Danijela Milošević i prodekan za NIR prof. dr Nebojša Mitrović. Nastavnici, saradnici i studenti FTN prisustvovali su predavanju koje, kako su rekli, nemaju priliku često da čuju. Prof. Radmilović ukazao je na problem globalnog zagrevanja i s tim u vezi predstavio je najnovije podatke naučnih istraživanja:
– Fosilna goriva i dalje globalno dominiraju sa oko 80% u energetskom bilansu naše planete, što je praćeno povećanjem emisije štetnih gasova u atmosferu i efektom ”staklene bašte”, odnosno porastom temperature. To dovodi u pitanje integritet biosfere naše planete, sa potencijalno katastrofalnim posledicama. S obzirom da će broj stanovnika do 2050. godine dostići blizu 10 milijardi, te da bi globalno zagrevanje, prema Pariskom protokolu, moralo da bude manje od 1,5°C, obezbeđivanje dovoljnih količina čiste energije iz obnovljivih izvora, koja znatno manje doprinosi nepovoljnim klimatskim promenama nego energija dobijena sagorevanjem fosilnih goriva, predstavljaće jedan od najvećih izazova čovečanstva u XXI veku – naveo je profesor Radmilović.
U ovom predavanju pokazan je primer kako fundamentalna naučna istraživanja u oblasti novih materijala za primenu u energijskim tehnologijama, kao što su termoelektrični nanomaterijali mogu da doprinesu rešavanju ovih izazova. Prof. dr Velimir Radmilović objavio je više od 220 radova u međunarodnim časopisima, od čega 187 u časopisima sa SCI liste, i preko 280 radova u zbornicima radova i apstrakta međunarodnih konferencija, od čega je 58 puta bio plenarni i/ili predavač po pozivu.
Održao je 125 predavanja po pozivu na najuglednijim univerzitetima i istraživačkim laboratorijama u svetu. NJegovi radovi citirani su u svetskoj periodici preko 10 hiljada puta, sa H indeksom 49. Prof. Radmilović boravio je kao gostujući profesor na Odseku za materijale, Kalifornija univerziteta u Berkliju, 1987. godine i na Odseku za materijale Picburg univerziteta u Pensilvaniji, 1992. godine. U periodu od 2000. do 2010. godine bio je vodeći istraživač u Nacionalnom centru za elektronsku mikroskopiju, Lorens Berkli nacionalne laboratorije (LBNL) u Berkliju.
Od 2004. do 2008. godine član je tima zaduženog za razvoj i implementaciju nove generacije transmisionog elektronskog mikroskopa, sa potpuno korigovanim aberacijama optičkog sistema (TEAM projekat). Prof. dr Velimir Radmilović je dobitnik brojnih priznanja za svoj istraživački rad: Fulbrajtov stipendista, nagrada Lorens Berkli laboratorije za postignute izuzetne istraživačke rezultate, nagrada Grada Beograda za prirodne i tehničke nauke, nagrada Evropskog društva za mikroskopiju za najbolji rad, nagrada Ministarstva za nauku i tehnologiju Vlade Srbije za izuzetne naučne rezultate, počasni član Akademije inženjerskih nauka Srbije, dopisni član Srpske akademije nauka i umetnosti, itd.