Od početka pandemije, u Srbiji je zabeleženo 1.841.010 slučajeva koronavirusa, a od posledica zaraze preminulo je 14.427 osoba. Procenat smrtnosti je 0,78 odsto. Do sada je testirano 8.507.866 uzorka, objavljeno je na sajtu covid19.rs.
U bolnicama u Zlatiborskom okrugu je ukupno 256 pacijenata, među kojima je desetoro na respiratoru, sedmoro u užičkoj bolnici, dvoje u prijepoljskoj i jedno u požeškoj.
Tokom jučerašnjeg dana u kovid ambulantama užičkog Zdravstvenog centra pregledano je 538 pacijenata. Na bolničko lečenje je upućeno 14, koliko je i otpušteno iz bolnice, dok je na dnevnoj tarapiji 111 pacijenata.
Prema poslednjim podacima Gradskog štaba za vanredne situacije, na koronavirus testirana je 341 osoba sa teritorije Pčinjskog okruga. Analize su pokazale da je 166 osoba zaraženo koronavirusom.
Od tog broja 105 je iz Vranja, 22 su iz Vladičinog Hana, 17 iz Surdulice, 10 iz Preševa, devet iz Bujanovca i tri iz Bosilegrada.
U kovid ambulanti u Vranju tokom jučerašnjeg dana obavljeno je 205 pregleda, od kojih su 123 prva.
U kovid bolnicama hospitalizovana su 103 pacijenta, svi su pozitivni na koronavirus i sa upalom pluća, dok je 58 na kiseoniku. Tokom proteklog dana na bolničko lečenje primljeno je pet pacijenata.
U kovid bolnici Batajnica na lečenju je skoro 600 pacijenata. Direktorka te zdravstvene ustanove Tatjana Adžić Vukičević kaže za RTS da iako je najviše starijih pacijenata, prošle nedelje ih je veoma uznemirio slučaj muškarca (1976) koji je preminuo neposredno nakon prijema.
“Prvi put sam od kada radi kovid bolnica u Batajnici, za ovih 15 meseci, naložila da se uradi sudska obdukcija”, naglasila je Adžić Vukičevićeva.
Trenutnu epidemijsku situaciju u Čačku lekari ocenjuju kao stabilnu. Manji je broj prvih pregleda i novih slučajeva zaraze koronavirusom.
Direktor Doma zdravlja Čačak dr Aleksandar Pajović je rekao da je situacija sa pandemijom u tom gradu dosta bolja u kovid ambulantama.
“Prvi put juče nismo imali pozitivnih od 27 pregledanih mališana”, kazao je dr Pajović.
U kovid ambulanti za odrasle, dodao je, prvi put u poslednjih mesec i po dana ima manje od 200 pacijenata i smatra da se nazire kraj ovom talasu pandemije.
Istakao je da su u pitanju uglavnom blage kliničke slike i kod dece i kod odraslih i pozvao građane da se vakcinišu.
Epidemijska slika u Srbiji i dalje je ozbiljna. Blago je smanjen broj novozaraženih i redovi ispred kovid ambulanti su nešto manji, ali i dalje se beleži visok broj preminulih od posledica zaraze.
Prema poslednjem preseku, koronavirus je potvrđen kod još 6.036 osoba, od 16.284 testirana uzorka. Od posledica zaraze preminuo je 61 pacijent.
Raste i broj hospitalizovanih – trenutno je na bolničkom lečenju 4.539 pacijenata, od kojih je 189 na respiratoru.
U cirkulaciji su omikron, njegova podvarijanta stelt, kao i delta soj. Najugroženiji su najstariji građani, ali sve više i deca.
Lekari apeluju da se nastavi vakcinacija i poštovanje svih mera, jer se jedino tako situacija može držati pod kontrolom.
Pored vakcina, Srbija je obezbedila najsavremeniji lek protiv kovida – pakslovid kompanije “Fajzer”.
Jelena Mitrašinović iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije objasnila je da je radna grupa Ministarstva zdravlja odlučila da se prve količine pakslovida podele u tercijarne ustanove gde će se odlučivati o daljoj primeni.
Prema njenim rečima, ovaj lek deluje tako što sprečava razmnožavanje virusa u organizmu.
Ističe da je sa terapijom najbolje započeti što pre od pojave prvih simptoma koronavirusa i to u roku od pet dana.