Potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike, prof. dr Zorana Mihajlović, izjavila je u Beču, gde sutra kopredsedava sastanku Komiteta za energetiku i klimu Energetske zajednice, da su klimatski izazovi najvažnija tema sa kojom se suočavaju sve zemlje i da proces energetske tranzicije i zelena agenda ostaju prioritet u razvoju energetike na globalnom nivou.
Ona je istakla da će glavne teme osmog energetsko-klimatskog foruma biti borba protiv klimatskih promena, povećanje energetske bezbednosti i nezavisnosti i mere koje su države preduzele tokom energetske krize.
„Srbija kopredsedava sastanku, zajedno sa potpredsednicom Vlade Ukrajine, tu su i direktor Energetske zajednice, ministri iz regiona, kao i komesarka EU za energetiku. Razgovaraćemo o tome kako koja zemlja uspeva da osigura energetsku bezbednost upravo u trenutku kada je veliki broj zemalja zavistan od jednog dobavljača gasa. Pričaćemo i o tome kako utiču visoke cene električne energije i na domaćinstva i na privredu i šta su države preduzele u tom smislu. Ono što je važno jeste da Srbija duže vreme vodi računa o tome, još kada se završavala pandemijska kriza, vodili smo i te kako računa o tome da zbog visokih cena na evropskim tržištima zaštitimo domaću privredu i domaćinstva. Kada je reč o gasnom sektoru, mi nemamo problema, ali smo spremni za svaku situaciju koja se može dogoditi u budućnosti, odnosno ako dođe do obustave isporuke. Razgovaraćemo i o nafti, jer su to trenutno najosetljivija pitanja“, rekla je ona.
Potpredsednica Vlade je podsetila da je Srbija izuzeta iz petog paketa sankcija EU prema Rusiji i da će biti nastavljeno snabdevanje Jadranskim naftovodom i posle 15. maja.
„Svakako smo spremni i da takve odluke mogu biti promenjene u narednom periodu i razgovaramo o alternativnim lukama i rutama preko kojih ćemo osigurati bezbedno snabdevanje. Očekuje nas važan sastanak, sve odluke koje smo doneli na ministarskom sastanku u Beogradu u novembru prošle godine su danas još više dobile na značaju, posebno kada je reč o tome da kao region budemo energetski nezavisniji i bezbedniji. Sve što želimo da postignemo na tom polju možemo samo ako budemo nastavili da radimo na međusobnom povezivanju, unapređenju energetske efikasnosti i procesu dekarbonizacije. Pred nama su veliki izazovi, jer je cilj da da budemo energetski bezbedni, ali da ne izađemo iz okvira zelene agende“, istakla je Mihajlovićeva.