Od početka pandemije, u Srbiji je zabeleženo 1.826.787 slučajeva koronavirusa, a od posledica zaraze preminulo je 14.299 osoba. Procenat smrtnosti je 0.78 odsto. Do sada je testirano 8.469.233 uzoraka, objavljeno je na sajtu covid19.rs.
U kovid bolnicama i dalje je broj prijema ili veći ili isti kao i broj otpusta. U ovom petom talasu, kada smo imali i najveći broj novozaraženih od početka epidemije, Kliničko-bolnički centar Zemun nije bio kovid bolnica, ali jeste trijažni centar za kovid pacijente.
Dr Milivoje Marjanović, kaže da je epidemijska situacija malo bolja u odnosu na prethodne nedelje, jer pada broj i novozaraženih i hospitalizovanih.
“Tokom jučerašnjeg dana pregledano je oko pedesetak pacijenta i jedan od njih je poslat u kovid bolnicu Batajnicu. Čitave nedelje broj pregleda je bio između 50 i 100, za razliku od prethodnih nedelja kada je bio iznad 100”, rekao je doktor Marjanović.
Prema njegovim rečima, u trijažni centar KBC Zemun dolaze pacijenti koje upućuju domovi zdravlja, koje dovozi Hitna pomoć, ali dolaze i sami.
“To su pacijenti sa srednje teškim i teškim kliničkim slikama i mi vršimo trijažu ko će od njih na hospitalno lečenje”, rekao je dr Marjanović.
Pacijenti u ovoj ustanovi mogu da urade krvnu sluku, CRP, rendgen srca i pluća, saturaciju, i nakon toga se procenjuje da li treba da idu u bolnicu, rekao je doktor Marjanović.
“Naše pacijente upućujemo u sve bolnice, ali najbliža nam je Batajnica i KBC Bežanijska kosa, zatim Dragiša Mišović. Uglavnom se radi o starijim bolesnicima koji imaju i druge hronične bolesti”, ukazao je dr Marjanović, koji je inače kardiolog.
S obzirom da su pred nama praznici i da postoji mogućnost većeg okupljanja, doktor Marjanović je apelovao na građane da se pridržavaju mera i da se vakcinišu i ponovio da vakcinisani imaju lakšu kliničku sliku.
Francuska danas ublažava neka ograničenja za strane putnike, nakon poboljšanja situacije sa pandemijom i neće zahtevati više da putnici sa evropskim sertifikatom o vakcinaciji rade i test na kovid 19 pre odlaska u tu zemlju.
“Nevakcinisani putnici i dalje moraju da prilože kao dokaz negativni test na kovid 19 za ulazak u zemlju, ali putnici koji dolaze iz zemalja u kojima je cirkulacija virusa umerena, takozvanih „zelenih zemalja”, više neće morati da se testiraju i samoizoluju po dolasku”, navodi se u saopštenju kabineta francuskog premijera Žana Kasteksa, prenosi Rojters.
Francuska je od početka februara krenula s ukidanjem antikovid mera, uključujući obavezno nošenje maski na otvorenom, a u pokušaju da građanima olakša svakodnevni život.
Epidemijska slika u Srbiji i dalje je ozbiljna. Blago je smanjen broj zaraženih i redovi ispred kovid ambulanti su nešto manji, ali i dalje raste broj preminulih od posledica zaraze. Raste i broj pacijenata u bolnicama i na respiratoru.
Prema poslednjem preseku, koronavirus je potvrđen kod još 9.580 osoba, od 25.998 testiranih uzoraka. Od posledica zaraze preminulo je 65 osoba. Na bolničkom lečenju nalazi se 4.541 pacijent, od kojih je 190 na respiratoru.
Lekari upozoravaju da pandemija nije gotova.
Omikron soj trenutno je dominantan, zarazniji je od prethodnih i deca lakše oboljevaju od te varijante koronavirusa nego od ranijih, rekla je pedijatar pulmolog Univerzitetske dečje klinike u Beogradu Nevena Jovičić, za emisiju “Magazin na Prvom” Prvog programa Radio Beograda.
Precizirala je da je omikron manje invanzivan u odnosu na delta soj, da se lakše prenosi i da češće prisutan u gornjim disajnim putevima.
Epidemiolog Predrag Kon kaže za RTS da bismo imali 10 puta manje umrlih dnevno da je vakcinisano više od 80 odsto populacije.
Doktor Milanko Šekler, virusolog i mikrobiolog Veterinarskog specijalističkog instituta u Kraljevu, istakao je da se, uprkos velikom broju pacijenata u bolnicama, pokazalo da omikron soj nije ni mutant ni Frankenštajn, koji će nas sve pobiti.
Napomenuo je da su simptomi omikrona daleko blaži nego ranije, ali za vakcinisane.