Veoma uznemirujuća nova studija otkriva da je samo jedno od 10 objavljenih medicinskih istraživanja potkrepljeno odgovarajućim dokazima, što preti da uruši kvalitet ovih radova i u narednim godinama, ako ne i decenijama.
Nova studija objavljena u časopisu Journal of Clinical Epidemiology, kojom je rukovodio profesor Džeremi Hauik, sa Univeziteta u Oksfordu, ispitano je 154 naučnih radova u kojima su predstavljena nova medicinska istraživanja objavljena između 2015. i 2019. godine.
Na veliko iznenađenje, Hauik i njegove kolege istraživači ustanovili su da je samo 15, odnosno, 9,9 odsto radova imalo visokokvalitetne dokaze prema naučno ustanovljenom standardu GRADE (ocenjivanje preporuka, procene, razvoja i evaluacije). Nekih 37 odsto je imalo umereno kvalitetne dokaze, 31 niske, a 22 odsto vrlo nizak kvalitet dokaza koji potkrepljuju njihov predloženi tretman.
Ovi rezultati su samo pojačali već decenijsku zabrinutost akademske i naučne medicinske zajednice da su istraživanja sve nižeg kvaliteta.
Zapravo, upravo ovaj trend preti da medicinska istraživanja uvuče u začarani krug, tako što će buduća istraživanja koja se budu zasnivala na prethodnim sa neadekvatnim dokazima ići u sve pogrešnijem smeru.
Mada ima onih u naučnoj zajednici koji tvrde da je postavljeni zlatni standard prestrog da bi uopšte bio od koristi, i može se primeniti na vrlo ograničena istraživanja, nova studija profesora Hauika ukazuje da je akademska javnost preplavljena istraživanjima sumnjivog kvaliteta.
Istraživački tim, kao i mnoge njihove kolege, oštro osuđuju mentalitet „objaviti ili propasti“ raširen u medicinskoj akademskoj zajednici. Kao primer navode portal Pabmed, bazu podataka u koju se unose svi radovi primljeni u Nacionalnu medicinsku biblioteku.
Pabmed dnevno objavi oko 30 novih radova ili 12.000 godišnje. Nemoguće je obaviti toliko sistematskih ispitivanja kako bi se proverili svi radovi, što ponovo otvara temu prevelikog broja informacija sa malim naglaskom na kontrolu kvaliteta.
Hauik i njegovi saradnici naglašavaju hitnu potrebu da se poboljša kvalitet, a ne kvantitet istraživanja. Takođe, tvrde da nema dokaza da se kvalitet medicinskih istraživanja poboljšao u poslednjih 30 godina.