Ministar zdravlja Zlatibor Lončar upozorio je da zbog velikog dnevnog broja prijema kovid pacijenata u bolnice, preti opasnost da se iscrpe kapaciteti zdravstvenog sistema, jer ne postoji neograničen broj obučenog zdravstvenog osoblja. Naglasio je i da u Beogradu mesta ima danas i sutra dok bolnice u unutrašnjosti za sada imaju kapaciteta.
Posle sastanka s direktorima kovid bolnica, Zlatibor Lončar kazao da je u protekla 24 sata primljeno nešto manje od 400 kovid pozitivnih na lečenje, od kojih je najmanje oko 150 moralo da se smesti u Beogradu.
“Pravimo dodatne kapacitete i rasporede. Imamo mesta za danas i sutra, ali već od petka moraćemo celu bolnicu Dr Dragiša Mišović` da stavimo u kovid sistem, a posle dva dana će se i Zemunska bolnica vratiti u kovid sistem”, naglasio je ministar.
Ministar je rekao da to znači da e biti smanjeni kapaciteti za lečenje ostalih pacijenata, i da to nije dobro.
Istakao je da je krajnje vreme da svi građani shvate koje su posledice nerazumnog ponašanja. Apelovao je da s ene prave nepotrebni kontakti, da se ne ide u gužve i na koncerte, na slavlja i ponovio da je sve to zabranjeno.
“Ali krajnje je vreme da se prestane s tim”, naveo je Lončar.
Lončar je rekao da bolnice u unutrašnjosti za sada imaju mesta, i da se ne treba čuditi ako pacijenti iz Beograda, kojima bude potrebna intenzivna nega, budu prebacivani u unutrašnjost.
Istakao je da je bolnica u Kraljevu na granici da potpuno pređe u kovid sistem i da će to biti veoma loše za građane tog grada.
Ukazao je i da se zdravstveni radnici mesecima bore s koronom, da su i oni oboleli pomažući drugima. Država će, prema njegovim rečima, staviti sve kapacitete na raspolaganje, i svo osoblje koje ima, ali građani, poručuje, moraju da znaju da toga nema beskonačno.
“Sa ovom dinamikom, ako se nastavi da primamo 400 kovid pacijenata dnevno u bolnicu, a danas ćemo imati i značajan skok zaraženih prema podacima od jutros, dovešćemo ovaj sistem do momenta da više nećemo imati gde da primimo pacijente”, upozorio je ministar zdravlja.
Lončar je rekao i da država ne može da izmisli medicinske radnike, obučene lekare i sestre da bi oni pomagali ljudima.
“U ovom momentu imamo samo dva puta, treći ne postoji. Prvi put je A, prvi put je put da se uozbiljimo, shvatimo ozbiljno situaciju, jer se stanje, iako je najbolje u Evropi, kreće jednim pravcem koji nije dobar i koji je zabrinjavajući”, rekao je Lončar i dodao da sve zavisi od nas samih.
Prvi put je, ističe – da pod hitno prekinemo sve nepotrebne kontakte, da ne idemo na mesta na koja ne moramo da idemo, posebno ne na mesta gde su masovna okupljanja, ilegalni koncerti, niti na proslave i slično.
On je rekao i da je sve više primera da u bolnicama leže mladi, a u sobi pored njihove bake i deke, jer mladi odlaze na mesta povećanog rizika misleći da njima ne može biti ništa, a onda se vraćaju kući i zaraze starije. Međuti, kako je rekao ni kod mladih nije naivna klinička slika.
“Kako budemo radili – tako će nam biti”, zaključio je ministar Zlatibor Lončar.