Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da je po svim parametrima danas najteži dan i da je Beograd oborio neslavan rekord, jer je u poslednja 24 sata u prestonici zabeleženo gotovo 5.600 pregleda.
Zlatibor Lončar je, nakon sastanka sa direktorima kovid bolnica, naveo da raste broj pregleda u kovid ambulantama u celoj zemlji, kao i broj onih koji ostaju na bolničkom lečenju.
Istakao je da je na koronavirus pozitivno 1.100 zdravstvenih radnika, od kojih je 52 na bolničkom lečenju.
Na bolničkom lečenju je 5.000 pozitivnih na koronavirus, precizirao je Lončar.
“Brojevi će da rastu i u narednim danima i nadamo se da će mere dati rezultate za 10 dana”, rekao je ministar.
Naveo je da je u Beogradu najteža situacija i da se trude da obezbede dovoljno kapaciteta, kao i da će jedan deo pacijenata ostati u Beogradu, a jedan će otići u unutrašost.
Lončar je dodao da se proširuju kapaciteti, te da se sada popunjavaju banja Selters i Koviljača, u koje će preći jedan broj pacijenata iz Arene, lakši slučajevi, koji ne zahtevaju kiseonik, ali još uvek nisu negativni.
Trenutno najstabilnije pacijente prebacujemo u Mladenovac i Loznicu, a možda će danas biti prebačeni i u Niš i Kragujevac.
“U Nišu idemo na otvaranje vojne bolnice, a sledeće bi bila Opšta bolnica u Leskovcu. Imamo mesta u Čairu i Kragujevcu, to su nam rezerve, gde imamo kapacitet, osoblje i lekove”, rekao je Lončar.
Upozorio je da je sve više mladih sa ozbiljnom kliničkom slikom.
Ministar je dodao i da se mora da se vodi računa i o non kovid pacijentima, o kardiovaskularnim bolesnicima, onkološkim pacijentima…
“Mi moramo da obezbedimo uslove da i oni, iako je ovakva situacija, dobiju adekvatnu negu i dovoljan prostor i sve ono što je neophodno bismo njih izlečili i da bi oni dobili terapiju koju zaslužuju”, rekao je Lončar.
Institut za ortopediju “Banjica” i delovi Kliničkog centra još neće ulaziti u kovid režim, naveo je ministar.
“Da ne misli neko da mi nećemo ‘Banjicu’ iz nekog razloga, umajte na umu da ledena kiša može da padne još večeras, sutra i kada imate desetine povređenih. Mi nemamo propusnu moć Urgentnog centra i VMA da zbrinemo sve te pacijente i iz tog razloga ‘Banjica’ mora da radi. Klinike na KCS nemaju takve kapacitete, morali bismo da donosimo gasove, nemaju kapacitete za intenzivne nege i to nama u ovom momentu ne znači, jer takve kapacitete mi već imamo i Nišu u privremenoj bolnici i u Kragujevcu i u Selters banji i banji Koviljači koja će od sutra krenuti da radi”, naveo je Lončar.