Grad Kraljevo je bio domaćin gradonačelnicima, predsednicima opština i drugim predstavnicima šezdeset sedam lokalnih samouprava, sa kojima je potpredsednica Vlade Republike Srbije i ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović potpisala ugovore o sufinansiranju programa energetske sanacije stambenih zgrada, porodičnih kuća i stanova koji sprovodi grad Kraljevo. Dva i po miliona dinara dodeljeno je Gradu Kraljevu koji je, prema rečima gradonačelnika dr Predraga Terzića, ukupno u rebalnasu budžeta za 2021. godinu za ove namene opredelio isto toliko.
„S obzirom na to da 50 procenata sredstava izdvajaju sama domaćinstva, očekujem da je 10.000.000 dinara dovoljno da rešimo probleme određenom broju domaćinstava na teritoriji grada Kraljeva. Apelujem na Ministarstvo da u narednoj godini obezbedi još sredstava jer je interesovanje veliko i u Kragujevcu i u Kraljevu i u drugim gradovima i opštinama u Srbiji. Konačno moramo da shvatimo da je neophodno da zamenimo stare i dotrajale prozore, vrata, i da moramo ulagati u energetsku efikasnost, jer ćemo na taj način trošiti manje energije u budućnosti odnosno štedećemo više sredstava. Pored ekonomskog aspekta, treba da govorimo i o ekološkom. Jako je važno da svi zajedno brinemo o životnoj sredini, a verujem da će, uz ovako odgovorno ponašanje države i lokalnih samouprava, i građani shvatiti da treba da se ponašaju odgovorno“, kazao je gradonačelnik Terzić ističući da su potrebe građana neuporedivo veće od iznosa sredstava koje su obezbedili gradovi i opštine i Republika.
„S obzirom na to da je država izdvojila nešto više od 50.000.000 za ove namene, grad Kraljevo je odlučio da zatraži 2.500.000 dinara, koliko smo i dobili. Očekujem da će u budućnosti Ministarstvo opredeliti dodatna finansijska sredstva, a onda će i grad opredeliti još više sredstava kako bi pomogao svim građanima koji žele da zamene prozore, vrata i nove kotlove“, poručio je Terzić.
On je naglasio da je ovo veliki dan za Kraljevo u kome se, možda i decenijama, nije skupio ovoliki broj značajnih zvanica iz javnog života, ali značajan dan i za svih 67 lokalnih samouprava, značajan dan za građane svih mesta koji će konačno, uz pomoć države, Ministarstva rudarstva i energetike i lokalnih samouprava, moći da objekte u kojima stanuju rekonstruišu u skladu sa energetskom efikasnošću.
„Građani Srbije će moći da obnove svoje objekte, uštede novac ne trošeći energente, a svi zajedno da promovišemo razvoj ekološke svesti u Srbiji. Zahvaljujem Ministarstvu, koje je donelo izuzetno važnu odluku, i svim gradonačelnicima i predsednicima opština koji su u budžetima izdvojili sredstva kako bismo svi zajedno, i država i lokalne smaouprave i građani, obezbedili sredstva za energetsku efikasnost. Očekujem da će u budžetu za narednu godinu i u državnom, ali i u budžetima lokalnih samouprava, biti još više sredstava za ove namene“, kazao je dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva.
Načelnik Raškog upravnog okruga je izrazio zadovoljstvo što su Raški okrug i Grad Kraljevo domaćini ovako velikog i važnog skupa i zahvalio potpredsednici Vlade i ministarki Mihajlović, sa kojom je, kako je naglasio, pričao na temu proizvodnje čiste zelene energije odnosno o proizvodnji solarnih panela – na privrednim i poljoprivrednim objektima, na kućama, o solarnim parkovima, o tome kako se stvara čista energija koja pokreće svet i kojom će se zaštititi životna sredina.
„Druga tema je bila energetska efikasnost, o tome da će građani Srbije moći da, kroz subvencije, povoljne kredite i kamate, zamene dotrajalu stolariju, ne samo da bi uštedeli energiju nego i poboljšali uslove svakodnevnog života. To je bitno za Raški okrug u kome su brojna domaćinstva i kuće građeni odavno i ne odgovaraju današnjim standardima savremene gradnje i energetske efikasnosti. Moći će svako od njih, iz urbane ili seoske sredine, da aplicira, doći ćemo do radnika, penzionera, učitelja, privrednika i poljoprivrednika… Zahvalnost Vladi Republike Srbije i predsedniku jer misle o običnom čoveku i trude se da se realizuju projekti koji su važni za državu i od koje će imati koristi i običan čovek i država. U narednim godinama nadam se da ćemo ovakvim projektima uspeti da građanima obezbedimo bolje uslove života, da štedimo energiju, zaštitimo životnu sredinu i da živimo u jednoj lepšoj, ekološki čistijoj Srbiji“, poručio je načelnik Raškog upravnog okruga Nebojša Simović.
Svečanom uručenju ugovora lokalnim samoupravama za finansiranje mera za poboljšanje energetske efikasnosti u stambenim objektima i zgradama u Kraljevu prisustvovao je i ambasador Švajcarske Urs Šmid. Kako je istakao, ovi ugovori će doprineti većim uštedama energije, a istovremeno će obezbediti komfor građanima, kao i doprineti čistijem i zdravijem okruženju.
„Švajcarska ima veoma važnu ulogu u realizaciji ovog projekta tako što pruža pomoć i podršku lokalnim samoupravama vezano za upravljanje finansijama. Ova ceremonija je primer švajcarsko-srpske saradnje u oblasti promovisanja energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije. Već trideset godina Švajcarska je pouzdan partner Srbiji u ostvarivanju razvojnih ciljeva. Saradnja koja se tiče klimatskih promena će i dalje ostati važna oblast i tema naše saradnje, uz teme kao što su promovisanje ekonomskog razvoja, zapošljavanje i dobro upravljanje“, rekao je ambasador Švajcarske istakavši da je tačno 20 godina otkako je počeo da se realizuje prvi razvojni projekat baš u Kraljevu kroz program podrške lokalnim samoupravama. On je podsetio i na to da je Vlada Švajcarske, sa kompanijama „Roš“ i „Geberit“, bila među prvim darodavcima nakon teškog zemljotresa 2010. u Kraljevu.
Kako je potpredsednica Vlade i ministarka rudarstva i energetike prof. dr Zorana Mihajlović izjavila, potpisivanje i uručenje ugovora o dodeli sredstava lokalnim samoupravama za povećanje energetske efikasnosti početak je realizacije nacionalnog cilja smanjenja potrošnje električne i toplotne energije. Ona je rekla da je ovo prvi korak ka racionalnoj upotrebi energije, s obzirom na činjenicu da prosečno domaćinstvo u Srbiji troši 40 odsto više energije u odnosu na druge zemlje. Kako je navela, interesovanje za poziv, koji je trajao mesec dana, bilo je veliko. Sve kriterijume, od više od 80 prijavljenih, ispunilo je 67 lokalnih samouprava, a do sada je opredeljeno milijardu dinara.
„Ovo je važan dan za sve. Za državu, gradove i opštine, ali i za svakoga od nas, za svako domaćinstvo, koje će moći da zameni stolariju, izolaciju, kotlove za grejanje“, rekla je Mihajlovićeva dodajući da sada slede pozivi za kompanije i građane.
„Prvi javni poziv ide prema kompanijama koje će morati da ispune uslove, odnosno da garantuju cenu, rokove i kvalitet. Rok za poziv kompanijama koje raspisuju lokalne samouprave je 10. jul. Sledeći korak je poziv građankama i građanima koji su zainteresovani za ovaj projekat. Sve mora biti javno, dostupno i svi rokovi moraju biti poštovani“, istakla je ona.
Mihajlovićeva je izjavila da očekuje prve ugovore sa građanima u avgustu, a radove u septembru, kao da i će se vršiti kontrola procedura i radova, te najavila do kraja godine još jedan javni poziv.
U ime svih lokalnih samouprava, pored gradonačelnika grada domaćina dr Predraga Terzića, na pomoći i podršci Ministarstvu u pripremi dokumentacije i početku realizacije projekta, zahvalili su se i prvi ljudi Užica, Medveđe, Boljevca, Sremske Mitrovice, Valjeva.
Od radova iz programa energetske sanacije finansiraće se zamena spoljnih prozora i vrata i postavljanje termičke izolacije. Građani će moći da se prijavljuju i za subvencije za zamenu sistema grejanja odnosno kotla, a prihvatiće se isključivo ugradnja onog koji kao gorivo koristi prirodni i tečni naftni gas i drvnu biomasu, u šta spadaju pelet, briket, sečka i piroliza drveta.
Biće moguća i zamena dela grejnog sistema – ugradnja toplotnih i cirkulacionih pumpi, opremanje radijatora sa termostatskim ventilima, aparatima za regulaciju i merenje toplote, zamena uređaja za klimatizaciju, kao i ugradnja solarnih kolektora za centralnu pripremu potrošne tople vode.