Banke su već počele da šalju klijentim pln otplate kredita,putem pošte ili mejlom,bez dodatnih troškova za dužnika.
Drugi moratorijum na otplatu kredita koji je važio u avgustu i septembru juče je istekao, a dužnici će imati rok od sedam dana da se izjasne na koji način će nastaviti otplatu duga bankama.
Naime, kako su objasnili u Udruženju banaka Srbije, poslovne banke su već počele da šalju klijentima novi plan otplate kredita, putem pošte ili mejlom, bez dodatnih troškova za dužnika. U svakom slučaju, zaduženi građani koji su prihvatili moratorijum moći će da odaberu opciju koja im najviše odgovara.
Prva opcija je, kako objašnjava generalni sekretar Udruženja banaka, Vladimir Vasić, da se prihvati plan otplate koji ponudi sama banka.
Sve odjednom ili linearno
– To je scenario po kome je rok otplate produžen za dužinu trajanja moratorijuma, dok su kamate koje su obračunate iz perioda moratorijuma linearno raspoređene na preostalo vreme otplate kredita – naglasio je Vasić.
Upravo je ovakav scenario otplate kredita i tzv. „plan po automatizmu“.
– Građani koji se odluče za prvi način otplate ne moraju da se jave banci, već će plan biti primenjen po automatizmu – dodao je prvi čovek Udruženja banaka.
Druga mogućnost, kako je naveo, jeste da dužnici odjednom plate zaostale rate sa kamatom i nastave otplatu prema dosadašnjem planu.
– Treća mogućnost nastavka otplate kredita je da klijenti sada plate samo kamatu, a da se rok otplate kredita produži za broj rata za koje je važio moratorijum – rekao je Vasić.
On je istakao da je odluka na građanima i da mogu da biraju na koji način će nastaviti da otplaćuju svoj kredit.
Vrednost milijardu evra
Inače, kako su saopštili u Udruženju banaka Srbije, drugi moratorijum prihvatilo je 82 odsto građana, odnosno više od 2,5 miliona dužnika u Srbiji. Ovakav oblik pauze prihvatilo je i 69 odsto preduzeća, a ukupna vrednost zaustavljenih obaveza iznosi skoro milijardu evra.
– Prvi moratorijum proglašen je u martu i bio je vredan oko dve milijarde evra, drugi krajem jula, vredan skoro milijardu evra, dok je garantna šema za kreditiranje preduzeća bila vredna oko dve milijarde evra – naveli su u UBS.