Nema razloga da se stvaraju zalihe, država je spremno dočekala ovu krizu i obezbedila dovoljne količine naftnih derivata, kaže za RTS pomoćnik ministarke rudarstva i energetke Raša Kojčić.
Pojavile su se lažne informacije na društvenim mrežama da je došlo do redukcije isporuka naftnih derivata, što je nedopustivo, rekao je gostujući u Dnevniku RTS-a Raša Kojčić.
“Država je obezbedila dovoljne količine i dizela i benzina. Tržišna inspekcija je na terenu i već su napisane kazne koje se kreću od od 50.000 do 2.000.000 dinara, uz mogućnosti zabrane rada do šest meseci”, rekao je Kojčić.
Više puta je potvrđeno da država pravi zalihe i nafte i derivata i da za to ima novca. Prema rečima pomoćnika ministarke rudarstva i energetike, država ulazi spremna u ovaj period i obezbedila je dovoljne količine naftnih derivata.
“Imamo u rezervama dizela i bezolovnog benzina za 60 dana, mazuta za 122 dana, TNG za 23 dana i kerozina za 118 dana, tako da smo spremni dočekali ovu krizu koja traje već duže”, naglasio je Kojčić.
Savet za vozače je da nema razloga za strah i nema potrebe da se stvaraju zalihe.
Srbija najviše sirove nafte uvozi sa Bliskog istoka, deo iz skandinavskih zemalja i jedan manji deo iz Ruske Federacije, rekao je pomoćnik ministarke rudarstva i energetke.
Srbija je na mesec dana ograničila cene derivata, ta mera važi do polovine marta.
“I sami smo svedoci da je cena sirove nafte drastično skočila i mi smo u konstantnom kontaktu i sa prerađivačima i sa prevoznicima i spremno ćemo dočekati i reagovati ukoliko bude potrebe i posle 15. marta”, rekao je Kojčić.
Vlada je ograničila i cene gasa. Praktično je produžena Uredba koja je već na snazi na dodatnih 60 dana za domaće potrošače i na nivou su novembarskih cena.
“Država na taj način interveniše kako bi zaštitila domaće potrošače a cene osttaju na novou iz novembra prošle godine”, rekao je Kojčić.